Председателят на Съюза на ВиК операторите: Цената на водата може да скочи с 30%
Ситуацията е тежка и много ВиК дружества са пред фалит, каза Ангел Престойски
„Общо за страната цената на водата може да скочи с 30%, ако се вземат предвид всички инфлационни процеси от последните години“, заяви председателят на Съюза на ВиК операторите Ангел Престойски пред бТВ.
„Голяма част от дружествата са изправени пред фалит. Всичко това се случи, защото цените на електричеството се задържаха изключително високи, а това е енергоемък бизнес и голям разход. В някои дружества разходите за електроенергия са 40% от всички разходи“, коментира Престойски.
По думите му най-застрашени са ВиК операторите в Североизточна България- Шумен, Търговище, Добрич и „има дружества, които са предупредени, че ще им бъде прекъснато електрозахранването“.
Може да има и спиране на водата, но той не пожела да спекулира с конкретни градове.
Над 12 млн. са пресрочените задължения за ток и продължават да растат, отбеляза Престойски.
ВиК операторите „не са перфектни, но нямат отношение към създалата се ситуация“, смята Престойски, който отбеляза, че заложената цена на тока при формирането на стойността на водата е 82 лева на мегават, а в момента достига до 400 за мегават.
Ситуацията в ВиК сектора предизвика остра полемика между МРРБ и КЕВР.
Според Пристойски е трябвало да има реакция на КЕВР още през юни, когато те са сезирали енергийния регулатор, че ще се стигне до тук. По закон водата трябва да е на социално поносими цени, което е определено като не повече от 2,5% от средномесечния доход на домакинство. ВиК дружествата искат същото – „социално поносими цени“.
В отговор на въпроса на КЕВР „Защо държавният ВиК холдинг не е направил нищо за покупка на ток на едро и при по-добри условия за дружествата си?“, Престойски каза, че в момента може да се купува ток само от борсата, а там цените са високи.
„Българският ВиК холдинг не може да спаси ВиК дружествата, защото половината не са под неговата шапка, а и той бил създаден, за да се модернизира инфраструктурата“, каза Престойски.
Според него качеството на услугата и водата не е по-лошо от това в Европа, а големите загуби по мрежата са, защото „години наред КЕВР даваше цена на водата, която само осигурява съществуването на дадено ВиК, но не му дава възможност да инвестира и развива мрежата“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/predsedatelyat-na-saiuza-na-vik-operatorite-tsenata-na-vodata-mozhe-da-skochi-s-30/