Продължава поскъпването на банковите такси
Банковите такси продължават да поскъпват. От началото на следващата година една от най-големите банки у нас въвежда и такса за теглене от банкомат за пенсионери.
Вдигането на банковите такси по основни платежни услуги е процес, който се наблюдава от няколко години у нас. Причината са ниските лихви по кредитите, от които финансовите институции не взимат голяма печалба. Освен тях, лихвите по депозитите в банките също са изключително ниски, на практика нулеви. Неслучайно голяма част от търговските банки у нас спряха да предлагат срочни депозити, съобщи БНР.
„Най масовите такси - такса за обслужване на сметка, такси за преводи, там горе-долу тенденцията поприключи с увеличаване на преводите. Вече цените са към четири, пет лева, на хартия се прави левов превод в клон. В последните месеци се забелязва и поскъпване на касовото обслужване", коментира финансовият експерт Стефан Христов.
Така например междубанковият превод, нареден от физическо лице на гише, струва 5 лв. Чрез онлайн или мобилно банкиране обаче цената му е 1 лв. Справката за налична сума по сметка също излиза повече, наредена на гише. В същото време, с дистанционно банкиране тази справка може да става по всяко време безплатно.
Една от търговските банки у нас пък въведе и такса за пенсионери, която е в размер на процентно съотношение, когато се тегли от нейните банкомати.
Освен нея, и други предлагат на пазара пакетни услуги, които могат да се окажат изгодни в зависимост от навиците на пенсионерите. "Връща някаква минимална сума, има определен брой изследвания - безплатни, преводи и така нататък, плащане на битови сметки", обясни Христов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/prodalzhava-poskapvaneto-na-bankovite-taksi/