Рекорден износ за полугодието – почти 28 млрд. лв., главно от продажби на машини
Ръстът е 6,3% на годишна база
Източник: „24 часа“, Албена Арабаджиева
Стоки за рекордна сума е изнесла България за първите шест месеца на 2019 г. – колкото никога досега в стопанската ни история. Продажбите ни навън за периода януари-юни се равняват на 27,84 млрд. лв., което е с 6,3% повече в сравнение със същия период на миналата година.
Това показват предварителни данни на НСИ, които бяха споделени и от премиера Бойко Борисов в профила му във Фейсбук. В поста си той отбелязва и рекордното постижение на страната. Според статистиката за цялата 2008 г., която е най-силна за българската икономика преди кризата, стойностният износ е бил 29,74 млрд. лв., или съвсем малко повече, отколкото сега за шест месеца.
Детайлни данни статистическият институт предоставя само за износа за страни извън ЕС. Сред тях основните ни търговски партньори са Турция, Китай, Сърбия, Руската федерация, Съединените американски щати и Република Северна Македония. Те формират 50,1% от износа за трети страни, който е на стойност 8,828 млрд. лв., или с 9,1% повече на годишна база.
Макар Турция да купува най-много български стоки спрямо година по-рано, има намаление със 7,3%. Южната ни съседка е внесла от България продукти за 1,82 млрд. лв. От друга страна, Канада, Сърбия, Русия, САЩ, Южна Африка и Украйна отбелязват двуцифрени ръстове на вноса от България.
За Европейския съюз България е изнесла стоки за 15,925 млрд. лв. от началото на годината до май. Това е с 6,9% повече на годишна база и се дължи основно на търговията с Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Белгия, които формират 67,3% от износа за държавите - членки на ЕС. Много голямо увеличение на продажбите на годишна база имаме за страни като Португалия (95,7%), Ирландия (70,8%), Словакия (57,4%) и Люксембург (50%).
Рекордът в продажбите ни се дължи най-вече на сектор „Машини, оборудване и превозни средства”, чийто общ износ се равнява на 5,634 млрд. лв., както и на артикулите, класифицирани главно според вида на материала (4,902 млрд. лв.), и на различни готови продукти (3,54 млрд. лв.).
Най-голям ръст е отчетен при нефтените масла, каменните въглища и други продукти, спадащи към сектор “Минерални горива, масла и подобни продукти”. Те включват още брикети, лигнити, коксове, нефтен газ и други. За Европейския съюз износът на тези стоки се е увеличил със 129,7%, докато за трети страни – с 29,4%. Продажбите на мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход за държави извън ЕС нарастват дори повече – с 51,7 на сто. В същото време обаче при износа за съюза точно в този сектор се отбелязва най-голям спад от 19,6%. Като цяло отбелязваме голямо увеличение и при експорта на химични вещества и продукти - с 19,6%, на храни и живи животни – с 10,1 на сто.
Най-силен месец за България от началото на 2019 г. е февруари, когато продажбите на фирмите ни навън са се увеличили с 20,2% на годишна база и са достигнали 4,694 млрд. лв. В останалите месеци ръстът на износа варира между 6 и 7,5 на сто.
През юни доста намалява вносът – на годишна база той е паднал с 14,3% до 4,713 млрд. лв. Отрицателни стойности, макар и доста по-малки, се наблюдават и през януари, когато има спад от 0,5 на сто. Най-силен месец отново е февруари, който дърпа импорта с 15,5% нагоре до 5,274 млрд. лв., което успява да изкара положително изменение в стойностния обем на вноса за полугодието до плюс 0,4 на сто и да достигне почти 30,509 млрд. лв.
10,426 млрд. лв. от тях са дошли от трети страни, най-вече от Руската федерация, Турция, Китай и Сърбия. Най-голямо увеличение спрямо същия период на предходната година е отчетено в секторите „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (27,3%) и “Храни и живи животни” (21,6%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти” (12,5%).
В същото време от началото на годината до май от страни - членки на ЕС сме закупили стоки и услуги на стойност 16,809 млрд. лв, или с 2,7% повече на годишна база. Основни търговски партньори в това отношение са Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания. Най-много сме увеличили вноса на безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн (41%).
Тези цифри водят до отрицателно общо външнотърговско салдо за полугодието на стойност 2,668 млрд. лева. Спрямо година назад разликата е двойна – тогава то също е било отрицателно, но на стойност 4,176 млрд. лв.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/rekorden-iznos-za-polugodieto--pochti-28-mlrd-lv-glavno-ot-prodazhbi-na-mashini/
Коментари (1)
20.08.2019 09:32 / Отговор
Добави коментар