Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Решено: Декапитализират БЕХ, изтеглят най-малко 1,5 млрд. лв. от дружеството

Парите

Решено: Декапитализират БЕХ, изтеглят най-малко 1,5 млрд. лв. от дружеството

Решено: Декапитализират БЕХ, изтеглят най-малко 1,5 млрд. лв. от дружеството - Tribune.bg

Отчисления в размер на 100 % от печалбата за финансовата 2022 г. на държавните предприятия и търговските дружества с държавно участие в капитала ще бъдат внесени в полза на държавата, обявиха Министерски съвет.

Правителството прие Разпореждане за изменение и допълнение на Разпореждане № 2 на Министерския съвет от 2023 г. за установяване и внасяне в полза на държавата на отчисления от печалбата от държавни предприятия и търговски дружества с държавно участие в капитала, допълнено с Разпореждане № 3 на Министерския съвет от 2023 година.

Отчисленията от печалбата се определят в размер на 100%, в съответствие с текущите нужди на бюджета.

Дивидентът, който „Български енергиен холдинг“ ЕАД (БЕХ ЕАД) следва да разпредели и внесе в държавния бюджет е не по-малко от 1 588 375 000 лв. Това представлява нетната печалба за 2022 г., декларирана в предварителния отчет на дружеството от 03.02.2023 г., публикуван на интернет страницата на Агенцията за публичните предприятия и контрол.

По отношение държавните предприятия и търговските дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, които притежават дялове или акции в други търговски дружества, представителите в общите събрания на тези дружества следва да предложат и гласуват при разпределянето на печалбата за 2022 г. отчисление от печалбата за съдружниците, съответно разпределяне на дивидент за акционерите, в размер не по-малко от 50 на сто.

Срокът за внасяне на отчисленията, съответно дивидент е 30 юни 2023 година. Вноските за държавата следва да постъпват по отделна сметка за приходите на централния бюджет на Териториална дирекция „Големи данъкоплатци и осигурители” на Националната агенция за приходите.

Разпореждането е в съответствие с чл. 14, т. 3 от Закона за публичните предприятия и с него се осигуряват условия за изпълнение на приходната част на държавния бюджет в частта на неданъчните приходи от дивидент, обявиха от Министерски съвет.

Идеята е на финансовия министър Асен Василев, който с тези мерки се надява да бъде запълнена дупката в бюджета и се стреми до смъкване на дефицита до заветните 3%, които биха позволили присъединяване към еврозоната.

„Към дата 6-ти февруари 2023 г. Българският енергиен холдинг публикува отчет, в който посочва, че печалбата за 2022 г. е 1,588 млрд. лв. За същото е уведомено МФ. На база на това служебното правителство направи разчет, че при 100 % дивидент холдингът трябва да внесе 1,588 млрд. лв. като това по никакъв начин не поставя в риск енергетиката, тъй като внасяйки този дивидент от 100 % холдингът остава с няколко милиарда по сметката си“, каза Василев.

„Два месеца по-късно този холдинг публикува нов отчет и там печалбата е 640 млн. лв. тоест за тези два месеца счетоводителите са открили, че са с почти 1 млрд. лв. по-малка печалба. Това е силно притеснително, пусната е проверка на холдинга, както и се е самосезирала НАП, за да се види дали няма укриване на данъци. По предварителна информация, предоставена от Българския енергиен холдинг този срив се дължи на отписвания на вземанията или преоценка на възможността той да събере дадени кредити, като голяма част от тези кредити – 780 млн. са кредити, които той е дал на своите собствени дъщерни компании“, подчерта още финансовият министър.

Трифонов: Асен Василев е притискал БЕХ и Митниците да се изкривят счетоводните практики

„Тоест между 3 февруари 2023 г. и 21 април 2023 г. Българският енергиен холдинг е открил, че неговите дъщерни компании няма да могат да върнат кредити на стойност 780 млн. Това само по себе си е силно притеснително и ако се окаже, че тези компании могат да върнат своите задължения, то това означава, че холдингът е направил счетоводна загуба без тя да е реална. МС реши Българският енергиен холдинг да заплати 100 % дивидент в размер на 1, 588 млрд. лв. както е заявил в първия си отчет от 3 февруари“, обясни още финансовият министър.

Василев поясни, че от дивидента се изключват всички болници, психиатрични заведения, ВиК дружества и Национална компания „Индустриални зони“.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети Асен Василев, ПП
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети