Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Рибата ще продължи да поскъпва, количества навсякъде намаляват

Парите

Рибата ще продължи да поскъпва, количества навсякъде намаляват

Рибата ще продължи да поскъпва, количества навсякъде намаляват - Tribune.bg
Снимка:

Рибата ще поскъпва, защото количествата навсякъде намаляват, коментира за "Труд" д-р Йордан Господинов, председател на Консултативния съвет за Черно море.

"Все по-често се залага на отглеждането на риба и аквакултури във ферми, а същевременно населението на Земята ежедневно се увеличава със 140 000 души. Най-сериозен прираст има в Азия, където традиционно хората консумират много риба", уточнява експертът.

По думите му едно от решенията е да се елиминира сивия сектор.

"Сега на брега стоят прекупвачи – т.нар. матрапази. Те купуват директно от лодките и носят стоката в заведения и търговски обекти. Освен че правят дъмпинг на пазара, няма гаранция за качеството на рибата, която те пласират. И понякога се налага престоял извън хладилни камери вкиснал паламуд да се опушва, за да бъде продаден. Ако знаем кога и къде е уловена рибата, този риск отпада", изтъква д-р Господинов.

Според него в тази верига от улова до трапезата чрез софтуерни решения могат да се включат и ресторантьорите, за да правят директни поръчки. Още един плюс на цифровизацията ще е улесняването на проверките и повишаването на тяхната ефективност. 

"За бизнеса е важно цялата хранителна верига да е дигитализирана. Когато дойде проверка, всичко ще се вижда бързо и лесно с едно кликване на компютъра, без да се обработва голямо количество хартия и да се ангажират и без това дефицитни служители", смята председателят на Консултативния съвет за Черно море. Той подчерта, че в Черно море няма риск за биоразнообразието, дори се отчита възстановяване на рибните популации. Принос за това имал и фактът, че морето стана по-чисто, след като спря химическата индустрия на бившите социалистически републики, а нови заводи се изграждали с необходимите пречиствателни съоръжения.

"Износът на преработена продукция годишно е между 10 000 и 15 000 тона. Експортират се около десетина вида, главно калкан, барбун, черни и бели миди, рапани, пъстърва, шаран. Предприятията ни са на най-високо ниво по отношение на хигиена, безопасност, оборудване и дори персонал", отбелязва д-р Господинов.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети риба, пазар, цени
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети