Ричард Алибегов: При 9% ДДС държавата взима повече приходи от заведенията, отколкото преди пандемията
Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия.
„Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша са се увеличили в сравнение с предходните 2 години, когато ДДС беше 20 процента", коментира пред БНР-Радио София Ричард Алибегов, съпредседател Българската асоциация на заведенията.
По думите му, след ковид пандемията всяка година се иска вдигане на ДДС за ресторантите, но с анализи се доказва, че мярката е добра и за държавата. Когато са ясни данните за 2024-та, те ще бъдат дадени на депутатите.
Финансовият министър може да иска, но промяната зависи от парламента, напомни Алибегов: „Когато ефектът е положителен за държавата, ставката от 2008 г. е по-ниска в 21 европейски страни, не виждам защо трябва данъкът да се вдига в България“. Според Алибегов и в момента 60% от оборота е с 9% ДДС (за храни и безалкохолни напитки) и 40 на сто от бизнеса се облага с 20% ДДС.
При връщане на ставката ще се вдигнат цените на храните, ще падне оборотът, а и вероятно ще се наложат съкращения сред персонала. „Когато нещо върви и допринася за бюджета не виждам защо трябва да се връща обратно. Не чувам аргументи от МФ. Може би ще вземат евентуални 400 милиона, а дупката в бюджета е 18 милиарда“, заяви Алибегов. По думите му разходите за труд на хората в бранша изяжда печалбата.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/richard-alibegov-pri-9-dds-dar/