Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Шефът на Бундесбанк предупреди за опасност от мащабна търговска война САЩ-ЕС

Парите

Шефът на Бундесбанк предупреди за опасност от мащабна търговска война САЩ-ЕС

Шефът на Бундесбанк предупреди за опасност от мащабна търговска война САЩ-ЕС - Tribune.bg
Снимка:

Допълнителни стимули за инвестиране от ЕЦБ не са нужни, смята Йенс Вайдман

Управителят на Бундесбанк Йенс Вайдман предупреди в реч пред Съвета по външни отношения в Ню Йорк за нарастващо търговско напрежение по света, което има потенциал да забави значително икономическия растеж, съобщи „Уолстрийт джърнъл“. Финансистът е загрижен и за стимулиращите мерки, предприемани от Европейската централна банка/ЕЦБ/.

„Мащабната търговска война между САЩ и ЕС може да струва скъпо и на двете страни“, изтъква Вайдман. Според него потенциалните неблагоприятни ефекти могат да бъдат значително по-големи, отколкото при настоящите търговски спорове на Вашингтон с Китай, които финансистът определи като „обезпокоителни“. „Мерките, които вече бяха възприети в сегашния спор Китай-САЩ, могат да намалят производството на двете страни с повече от половин процент в средносрочен план, докато световната търговия ще се свие с 1.5 на сто“, притеснен е шефът на Бундесбанк.

Той опроверга администрацията на Доналд Тръмп и заяви, че тези, които смятат, че тарифите ще донесат нещо положително, на практика грешат.

„Привържениците вярват, че по-високите мита могат да решат няколко проблема наведнъж. Те твърдят, че повишаването на тарифите ще намали дефицита по текущата сметка, ще защити работните места. Това убеждение е погрешно, защото тарифите повишават цените на внасяните стоки и това отслабва покупателната сила на потребителите“, изрази несъгласие Вайдман. Финансистът е загрижен относно стремежа на ЕЦБ да стимулира растежа в Еврозоната чрез подновено закупуване на еврооблигации.

„За разлика от Федералния резерв на САЩ, ЕЦБ трябва да купува държавен дълг от страни с различни местни икономики, фискални политики и нива на кредитен риск“, подчерта управителят на Бундесбанк. Според него покупките на дългови книжа подтискат пазарните сигнали за здравето на пазарите на облигации на отделните държави-членки. Вайдман смята, че ЕЦБ не се нуждае от допълнителни усилия за стимулиране, защото ако тръгне по този път, ще повдигне сложен въпрос за разходите и ползите.

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати