Служебният кабинет с идея - жилища с еднаква квадратура да плащат еднакви сметки за ток, газ и парно
Потребителите да имат възможно най-еднакви сметки за ток, парно и газ. Така жилища с еднаква квадратура ще плащат приблизително еднакви суми – плюс – минус 10 %, каза на брифинг служебният енергиен министър. „Правим изчисления дали има разлика, ако сложим еднаква тарифа на ток, газ и парно дали ще се получат почти еднакви сметки. Когато не става, ще направим корекция. За да можем да кажем 100 мегават часа са равни на определено количество газ. Анализираме, за да може да контролираме и ще излезем с решение”, заяви Росен Христов на брифинг.
Най-вероятно решението ще влезе в сила от 1 януари 2023 г. Другата седмица ще имаме цифрите, увери министърът.
„800 киловатчаса да е прагът за евтината тарифа на тока през зимата, 90% от хората се побирали в нея. Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов и уточни, че министерството ще предложи това. За лятото голяма част от домакинствата ползвали до 300 киловатчаса и това е предложението на министерството. Министърът заяви, че над 800 квтч през зимата и над 300 квтч през лятото цената ще е пазарна. Целим потребители с луксозни имоти, с басейни и сауни да не бъдат компенсирани”, заяви министърът.
Относно бизнеса и индустриалните потребители се опитваме да вкараме принцип на прозрачност и да спазим изисквания на европейската директива, за да постигнем целите за енергоспестяване и намаляване на потреблението в пиковите часове.
Компенсациите, които ще обсъждаме следващата седмица, ще включват диверсифициран подход. По-големи компенсации ще получават фирмите, които са инвестирали или в момента инвестират в енергийна ефективност и намаляване на потреблението, обясни министърът.
Христов поясни, че ползвателите на дърва, въглища и палети не влизат в тези сметки, защото за тях отговаря министерството на земеделието.
Служебният министър заяви, че в предишния кабинет на Кирил Петков се е „изсипал” в АЕЦ „Козлодуй”, за да се подпише договор с „Уестингхаус”.
„От Колодий отказаха, защото тази компания няма сертифицирано гориво. С приетото постановление, което те са приели вероятно целта е била да се даде преимущество на „Уестигхаус” и да се пренебрегне „Фраматом” - френската компания, която произвежда идентично на руското гориво и компоненти, но тя има лиценз. И заради решението да не работим с Русия, те минават към Уестингхаус. Не може държавата да договори добри условия, когато има само един вариант”, обясни Христов и добави, че другата седмица ще има разговори с
„Уестингхаус” и „Фраматом” като целта е да не „работим с руски компании, но и да изберем най-доброто измежду европейските и американките”.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/sluzhebniyat-kabinet-s-ideya---zhilishta-s-ednakva-kvadratura-da-plashtat-ednakvi-smetki-za-tok-gaz-i-parno/