Социалните партньори не постигнаха съгласие линията на бедност да се вдигне на 638 лева
Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди днес проекта за повишаване на линията на бедност с 21,3% (112 лв.) на 638 лева, считано от 1 януари 2025 година. Според министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов повишаването на линията на бедност от 526 лв. на 638 лв. ще разшири обхвата на уязвимите хора, които могат да бъдат подкрепяни чрез социални плащания от държавата.
Единодушие между синдикатите и бизнеса за предложения от кабинета размер обаче не беше постигнато. Представителите на бизнеса подкрепиха предложената промяна, докато синдикатите поискаха промяна в методиката за определянето ѝ, пише financialtribune.bg.
Министър Иванов подчерта, че намаляването на бедността е сред ключовите приоритети на правителството. Той обясни, че линията на бедност е сред най-важните показатели при разработването на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище и при определянето на мерките за социална защита. Нейното равнище е база за определяне на финансовата подкрепа за хората с увреждания и на социалните помощи по Закона за социалното подпомагане. От стойността ѝ се определят и финансовите помощи по Закона за закрила на детето и достъпът до социална пенсия за старост. Новият ѝ по-висок размер ще подобри социалната закрила за уязвимите групи, тъй като по-голям брой хора и семейства в затруднение ще получават подкрепа от държавата в по-голям размер. По този начин относителният дял на бедното население в България след социалните трансфери се очаква да намалее с 2,3 процентни пункта - до 20,6% от населението на страната, каза министър Иванов.
Например финансовата подкрепа за хората с над 90% степен на увреждане с определена чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност, пенсия за военна инвалидност, пенсия за гражданска инвалидност или наследствена пенсия ще се увеличи с близо 64 лв. и ще достигне 363,66 лв.
Повишаването на линията на бедност ще повиши и размера на еднократната помощ за покриване на инцидентно възникнали жизненоважни потребности, чийто максимален размер ще нарасне от 1578 лв. на 1914 лв.
Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) изрази принципна подкрепа за повишаване на линията на бедност, но под условия.
Според ССИ, в мотивите към проекто-постановлението, липсва детайлна информация относно бюджетните средства по групи разходи, които ще са необходими за обезпечаване на увеличените социални плащания. От организацията изразиха своята готовност за участие в по-нататъшни коментари и дискусии, за да бъде осъществена ефикасна законодателна инициатива.
Според ССИ предложеното увеличение в размера на линията на бедност за страната за 2025 г. ще доведе до разширяване на обхвата на социалните помощи, ще окаже благоприятен ефект върху онези групи от населението в страната, които са в неравностойно положение и с най-ниски доходи и ще има положително въздействие върху общото потребление.
Работодатели искат допълнителни разчети и на сега предлаганата линия. От Асоциацията на индустриалния капитал в България настояха да научат как предлаганото индексиране на линията ще доведе до промени в държавния бюджет.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/sotsialnite-partnyori-ne-posti/