Сумите за лихви, разноски и такси по заведените от пътностроителните фирми дела възлиза на над 200 милиона лева, съобщи регионалният министър
Агенция "Пътна на инфраструктура" (АПИ) провежда разговори с пътностроителните фирми, с които държавата не се е разплатила за извършени дейности в предишни периоди, за подписване на спогодби за спиране на водените от тях дела и за разплащане на натрупаните към момента лихви. Целта е делата да не продължават и да се не трупат повече лихви и разноски, които да натоварят още държавния бюджет, защото такива средства не са предвидени в бюджета на агенцията, както и в тригодишната бюджетна прогноза за периода 2025 - 2027 г. Това съобщи по време на парламентарния контрол служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова.
Тя каза, че по предварителни разчети на базата на наличната в пътната агенция документация за извършената от фирмите работа сумите за лихви, разноски, дължими, такси по заведени дела ще възлизат на над 200 милиона лева към момента на тяхното окончателно изплащане, тъй като за всеки месец просрочване сумата се увеличава с около 1,8 милиона лева.
Коритарова изтъкна, че един от първите и тежки проблеми, с който е трябвало да се справи в кратки срокове, са били неразплатените задължения на пътната агенция по договорите за текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа, като посочи, че вече са натрупани задължения в размер на стотици милиони левове, представляващи както главници по неразплатените договори, така и лихви на "огромна" стойност, като тези задължения не са били предвидени в държавния бюджет за настоящата година.
Тя напомни, че с решение на Народното събрание от 20 април 2022 г., е възложено на АПИ да заплати от утвърдения си бюджет за 2022 г. 50 на сто от всички финансови задължения на агенцията, възникнали по изпълнени дейности, сертифицирани до момента на влизане в сила на това решение, възлагани на базата на договорите за поддържане на републиканската пътна. С решение от ноември 2022 г. на Конституционния съд, обнародвано в Държавен вестник №97 от 6 декември 2022 година, решението на Народното събрание е обявено за противоконституционно.
Въпреки решението на Конституционния съд, АПИ не предприема действия по разплащане на сертификати и фактури. В резултат на бездействие на предходните ръководства на МРРБ и Агенция "Пътна инфраструктура" след конституционното решение натрупаните суми по неразплатени сертификати и фактури възлизат 237 690 321 лева с ДДС, каза министърът. Тя съобщи, че междувременно изпълнителите по договорите завеждат съдебни дела и претендират за дължимите им суми по съдебен ред.
Делата са над 40, немалък брой от тях вече са приключени и са с влезли в сила решения, по които АПИ е осъдена да заплати претендираните суми заедно с лихви и разноски по делата, каза министърът. Тя изтъкна, че по данни на АПИ към края на май тази година лихвите за забавено плащане са в размер на 31 566 327 лева. Едва след приключване на всички дела би могло да се установи какъв точно е окончателният размер на лихвите, които АПИ ще дължи, каза министърът.
Тя напомни, че с правителствено постановление вече са одобрени допълнителни разходи по бюджета на АПИ за изплащане на задължения за изпълнените дейности по договорите за поддържане на републиканска пътна мрежа.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/sumite-za-lihvi-raznoski-i-tak/