Цените на маслото в Европа са се увеличили с 83% за година
Цените на маслото се увеличиха рязко през последните месеци, търгувайки се на рекордно високи нива в цяла Европа, предаде Ройтерс. Маслото, произведено в Европа, се търгуваше на световните пазари при рекордните 8706 долара за метричен тон към 29 септември, което е ръст от 83% на годишна база, сочат последните официални данни на ЕК.
Това е лоша новина за пекарите и производителите на сладкиши, докато се подготвят за коледните празненства, а и вече са изправени пред високи цени на шоколада и захарта.
Силното търсене на масло, ограничените запаси и предпочитанията на млекопреработвателите да използват повече мляко за най-печелившите продукти, като например сиренето, са довели до скока на цените (на маслото), отбелязват анализатори.
Цените също бяха по-високи на годишна база в Австралия и Нова Зеландия.
"Докато големите хранителни компании са осигурили голяма част от доставките си на масло, преди да започне производството на сладкишите за Коледа, въздействието върху малките производители се очаква да бъде голямо, тъй като покачването на цените е неизбежно", прогнозира Пол Боавен, директор на френската Федерация на предприемачите в хлебопроизводството и сладкарството (Fédération des Entrepreneurs de Boulangerie et Pâtisserie - FEB).
Производството на мляко намаля през 2023 г. в световен мащаб, включително Европа, САЩ и Нова Зеландия - най-големият износител на мляко и масло в света, поради ниски цени и високи разходи за фураж.
"Световното производство на мляко се възстанови леко през 2024 г., но остана ограничено спрямо нарастващото търсене, което накара производителите да предпочетат разпределянето на млякото към по-конкурентните продукти като сирене, вместо масло", посочва Майкъл Харви, старши анализатор на динамиката на пазара на млечни продукти в нидерландската финансова група Rabobank.
Производството на мляко в ЕС е нараснало с 0,7% в периода януари 2023 г.-юли 2024 г., сочат последните данни за ЕС. През същия период производството на масло е спаднало с 1,6%, при запаси на исторически ниски нива, докато производството на сирене е нараснало с 3,2%.
Този месец Министерството на земеделието на САЩ (USDA) повиши прогнозата си за цените на маслото в страната през 2024 г. до 3 долара за паунд (приблизително 0,5 кг), което е с 15% повече спрямо миналата година, заради по-малкото крави и по-малкото мляко, произведено от животните.
"По-строгите доставки на мляко и стабилното търсене се очаква да доведат до по-високи цени през 2025 г.", изтъкват от Министерството на земеделието на САЩ.
Приходите на световния пазар на масло се очаква да достигнат 42 млрд. долара през 2024 г., което е ръст от 8% спрямо 2022 г., а пазарът се очаква да расте със 7% годишно до 2029 г., сочи компанията за анализ на данни "Статиста" (Statista)
Цените на маслото в Европа се повишиха, подхранени от опасения за по-нататъшен спад в предлагането, поради разпространението на болести сред кравите в Западна Европа, като например син език и епизоотична хеморагична болест (Epizootic hemorrhagic disease - EHD), отбелязват анализатори.
"Цените на маслото трябва да се понижат от рекордно високото ниво, тъй като производителите на млечни продукти увеличават производството, за да се възползват от високите цени, но този процес може да отнеме месеци докато се отчете значителен спад", посочва Сюзън Килсби анализатор на селскостопанския сектор в банка ANZ в Нова Зеландия
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/tsenite-na-masloto-v-evropa-sa/