Управителят на БНБ: Еврото ще доведе до увеличаване на доходите
Присъединяването към еврозоната ще доведе до увеличаване на доходите. Това заяви пред бТВ управителят на Българската народна банка Димитър Радев. Той беше категоричен, че въпреки растящата инфлация, банковата система у нас е стабилна.
„Неслучайно синдикатите са едни от най-големите привърженици на този процес. Готови сме да извършим големия по обем работа, който предстои през следващите 2 г., политически остава да видим. Бяха направени заявки, че еврото ще влезе на 1 януари 2024 г. – предстои да видим“, заяви Радев.
„Технически сме готови. Голямата част от работата е върху плещите на БНБ, ще видим дали и политиците са готови“, каза още гуверньорът.
България е в много добра изходна позиция по отношение на фискалните критерии за приемането ни в еврозоната.
„Има определени критерии свързани примерно с дефицита. Ние сме в много добра изходна позиция, трябва да се случи голям пробив в публичните финанси, за да не спазим тези критерии. Имаме един от най-ниските дялове дълг към БВП. Няма сериозна перспектива и при изпълнението на тазгодишния бюджет да се стигне до голям дефицит“, каза Радев.
Той припомни, че периодът за паралелно използване и на двете валути – лев и евро, ще е кратък, един месец. По-дълго време цените ще се обявяват и в двете валути – 6 месеца преди и 1 години след приемането.
Допълни, че влоговете на хората в лева, автоматично ще преминат в евро при влизането ни в еврозоната.
ББР като всяка друга българска банка се наблюдава от БНБ, тя по никакъв начин не е рискова. Тази година сме изготвили два доклада за банката и всички детайли за състоянието й са включени в тях. Публична информация е, че ББР е с най-висока капиталова адекватност в системата и втора по ликвидност, каза Радев. Така че това, което стана тази година в банката със смяната на ръководството и скандалите с акционера, тя не представлява заплаха за банковата система, заключи той.
По думите му по време на COVID епидемията са се увеличили банковите влогове.
Управителят на БНБ отчете, че има скок и при покупката на жилища. Според него в момента не може да се говори за „имотен балон“, но има такъв тренд. Допълни, че това не са добри знаци за развитието на икономиката, но все пак прогнозира, че тя ще възстанови нивата си от преди кризата в края на 2022 г. А относно инфлацията - той прогнозира, че тя ще бъде стабилизирана през следващата година.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/upravitelyat-na-bnb-evroto-shte-dovede-do-uvelichavane-na-dohodite/