Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Високите температури изправят европейските винарни пред борба за оцеляване

Парите

Високите температури изправят европейските винарни пред борба за оцеляване

Високите температури изправят европейските винарни пред борба за оцеляване - Tribune.bg
Снимка:

Високите температури изправят европейските винарни пред борба за оцеляване, предупреждават производители пред CNBC. Тази година сериозно намалява реколта от вино на популярния гръцки остров Санторини. За местния винопроизводител Янис Параскевопулос перспективите не изглеждат добри.

Екстремните температури застрашават производството на местното грозде асиртико, което е от решаващо значение за международно признатите бели вина на острова. Миналогодишното производство на Gaia Wines на Параскевопулос е около една трета от това през 2022 г. Тазгодишната реколта се очаква да спадне до една шеста от нивото преди две години.

„Мислехме, че сме видели най-лошото. Но не, не бяхме: 2024 г. надмина всички очаквания“, отбелязва Параскевопулос.

Според оценките на Gaia Wine за 2023 г. асиртико може да се окаже пред изчезване до 2040 г. Сега този график изглежда оптимистичен.

Гроздето асиртико не е единствено. Световното производство на вино е спаднало с 10% през 2023 г. до 237,3 млн. хектолитра, което е най-ниското ниво от над 60 години, тъй като „екстремните климатични условия“ са натежали върху реколтата, според International Organisation of Vine and Wine (OIV).

Някои винопроизводители вече променят производствените си методи, за да се адаптират към променящия се екологичен пейзаж. В Antinori nel Chianti Classico, най-новото имение в колекцията на Marchese Antinori, един от най-старите и най-големи винопроизводители в Италия, сега лозите се засаждат в нови посоки, за да се възползват от по-голямото излагане на слънце.

„Допреди няколко години лозята се засаждаха на югозапад. Сега можете да ги засадите със североизточно изложение, тъй като заради екстремната топлина получавате излагане и от двете посоки", обяснява президентът на Antinori.

Други техники, които се прилагат в имението, включват издигане на решетките за подобряване на циркулацията на въздуха и засаждане на трева между лозите. От Antinori казват, че това е помогнало на имението да подобри качеството на продукцията през последните години, въпреки че количеството е намаляло.

Проблемите, с които се сблъскват винарските предприятия, накараха Европейския съюз миналия месец да създаде група на високо равнище за политиката в областта на виното, която да обсъди „предизвикателствата и възможностите за сектора“.

Според OIV производството в Гърция е спаднало с повече от една трета през 2023 г., а това в Италия и Испания - с повече от една пета, тъй като винарните в Южна Европа все по-често изпитват неблагоприятни климатични ефекти, включително обилни валежи, суша и ранни измръзвания. Такива метеорологични явления могат да повлияят не само на реколтата през дадена година, но и на производството през следващите.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети