Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Високите цени на природния газ и петрола носят риск за икономиката на еврозоната

Парите

Високите цени на природния газ и петрола носят риск за икономиката на еврозоната

Високите цени на природния газ и петрола носят риск за икономиката на еврозоната - Tribune.bg
Снимка:

Цените на природния газ и суровия петрол се повишиха напоследък на фона на нарастващото търсене и по-големите санкции на САЩ срещу Русия. Повишените цени на енергията могат да застрашат инфлационните перспективи в еврозоната и да тласнат регионалната икономика към стагфлация, пише сайтът financialtribune.bg.

Цените на суровия петрол и природния газ отбелязаха рязко повишение през януари на фона на нарастващото търсене на енергия и новите санкции на САЩ срещу Русия. Бенчмарковите фючърси на природния газ на NYMEX се повишиха до 4,37 долара (4,280 евро) за милион британски термални единици (MMBtu) за кратко, преди да отстъпят в понеделник - ниво, наблюдавано за последен път през декември 2022 г. Междувременно фючърсите на суровия петрол, включително WTI и „Бернт“, се повишиха до най-високите си нива от август 2024 г. насам.

Скокът на цените на природния газ беше причинен главно от рязкото нарастване на търсенето на фона на студеното време в северното полукълбо, докато скокът на цените на суровия петрол беше предизвикан от новите санкции, наложени от отиващата си администрация на Байдън. 

Цените на природния газ се удвояват

Цените на природния газ се удвоиха от октомври 2024 г. насам - от под 2 долара за MMBtu до малко под 4 долара за MMBtu. По данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ фючърсите на природния газ с доставка в Title Transfer Facility (TTF) в Нидерландия се повишиха до средно седмично ниво от 14,55 долара за MMBtu през седмицата, приключила на 8 януари, което е с 27% повече спрямо същия период на миналата година.

От началото на декември фючърсите на WTI се повишиха със 17%, а на „Брент“ - с 14%, като достигнаха нива съответно 78 и 80 долара за барел.

Данните на Американския институт по петрола (АИП) показват, че запасите от петрол в САЩ са намалели за седма поредна седмица, приключила на 5 януари. Миналия петък САЩ обявиха по-широки санкции срещу руския износ на петрол, насочени към производителите „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“, както и към 183 кораба, които са превозвали руски петрол.

Повишените цени на енергоносителите създават значителни рискове за икономиката на еврозоната, засягайки особено силно производствените дейности, тъй като европейските държави се борят с политическата несигурност, една седмица преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.

Предстоят рискове от стагфлация в еврозоната

Рязкото покачване на цените на енергията може да усложни инфлационните перспективи в еврозоната, повтаряйки кризата, преживяна, когато Русия започна агресия срещу Украйна през 2022 г. През тази година Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще бъде изправена пред предизвикателствата да балансира икономическия растеж с нарастващия инфлационен натиск.

„Оттук нататък би трябвало да видим малко по-високо покачване на цените, но съществува риск по-силните цени на енергията да доведат до стагфлационен микс в Европа, която очевидно не може да подреди енергийната си политика и се сблъсква с типичен умиращ растеж“, заяви Кайл Рода, старши пазарен анализатор в Compital.com Австралия, цитиран от „Евронюз“.

Стагфлация означава икономика, която се характеризира с висока инфлация, застой в икономическия растеж и повишена безработица - сценарий, който изглежда все по-застрашен за еврозоната.

През ноември S&P Global прогнозира, че ръстът на БВП на еврозоната ще достигне 0,8% през 2024 г. и 1,2% през 2025 г. въз основа на ускореното намаляване на лихвените проценти от страна на ЕЦБ и по-ниските перспективи за инфлацията. „Поради по-силно изразения спад на цените на енергията очакваме, че през 2025 г. инфлацията ще бъде малко по-ниска, отколкото очаквахме.“ Това подсказва, че повторното нарастване на цените на енергията може да подкопае тези прогнози.

Потенциалното въздействие на президентството на Тръмп

Цените на енергията обаче може да се сблъскат с допълнителна несигурност след встъпването в длъжност на Тръмп. Новоизбраният президент ще настоява за примирие между Русия и Украйна, като потенциално може да преговаря за отмяна на някои санкции върху руския енергиен износ. „Наистина ще има бърза реакция на енергийните пазари, ако има сериозен пробив във всички бъдещи преговори между Русия и Украйна“, каза Рода. „Мисля обаче, че вероятността за това е доста малка.“


Последвайте ни в Google News

 

Етикети газ, цени, ЕС
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати