Анна Радовска – от бизнеса към кметския пост
Имате опит в сферата на бизнеса, с какво може да сте полезна в тази област.
Като общински съветник предложих приемането на общинска наредба за инвеститори, която цели облекчаване на административни срокове и приоритетна работа с отговарящите на критериите. Бизнесът създава работни места и повишава стандарта на живот в едно населено място. Трябва да бъдат създадени условия за нормалното развитие на местната икономика, като енергията от бизнеса може да бъде насочена отново към подпомагане на младежите в общината. Да се доразвие идеята за дуално обучение. Също така обаче трябва да бъдат решени важни въпроси, касаещи както бъдещите инвеститори така и цялата костинбродска общественост.
Какви са тези въпроси?
Основният е проблемът с водата. От него зависят всички – както гражданите, фирмите, които развиват производството си, както и бъдещите такива. Със сигурност този въпрос може да се реши с разработването на нови сондажи за вода и хидрогеоложки проучвания. Вече имаме планиране среща в община Костинброд с министъра на околната среда и водите г-н Нено Димов и представители на басейнова дирекция, които са заявили готовност да предоставят цялата налична информация за подпочвани води и ресурси на територията на община Костинброд с цел разрешаване проблема с водата. Както виждате, вече сме направили конкретни постъпки за справяне с проблемите, разчитаме гражданите да ни гласуват доверие и да доразвием идеите си.
Какво ново може да предложите на гражданите на община Костинброд, след като имате голям административен и управленски опит?
Близостта на Костинброд до столицата създава предпоставки за развитие на бизнеса и създаването на много работни места. Община Костинброд започва да става все по-желана за живеене от много хора, които искат да избегнат проблемите на големия град. В тази връзка аз обръщам поглед към децата и младежите на територията на Общината. Едно от основните ми предложения, които ще направя като кмет е, да отпаднат таксите за детските градини. По този начин семействата ще бъдат облекчени от този финансов ангажимент. Вече в над 30 общини тези такси са премахнати. И в момента има примери в община Костинброд за освобождаване от такси на определени групи деца, но аз предлагам това да се случи за всички.
Как може да стане това?
С гъвкаво боравене с общинския бюджет. Освобождаване на общинския бюджет от изпълнение на големи инфраструктурни проекти, а използване на всички възможности за финансиране от държавния бюджет и по европейски програми. Все пак общината е длъжна парите от данъците на хората да ги насочва към самите хора. Също така предвиждам да се създаде общински фонд за подпомагане на всички деца, както и тези с изявени таланти в определени сфери – наука, изкуство, спорт.
Какво липсва в Костинброд?
Пак бих акцентирала на младите семейства. Редица общини в страната имат програми за подпомагане на млади семейства. Особено при раждане на деца. Община Костинброд в момента няма никаква политика за подпомагане на новородени деца. Друг положителен пример от съседни общини, също насочен към семейното планиране, е предоставянето на общински терени за строеж на жилища по предварително изготвени проекти. По създадени критерии ще бъдат одобрявани желаещите, като предимство ще имат отново млади семейства с деца, чиито адреси са на територията на общината. Също така младите трябва да бъдат задържани в Костинброд. В момента те отиват в София по различни причини – учене, спорт, работа. Ще работим целенасочено по изграждане на нова мултифункционална инфраструктура – в момента в Костинброд няма тенис корт, басейн и други спортни съоръжения, за това младежите отиват в София и плащат такси там, а не в нашата община.
В предишния управленски мандат бяхте заместник председател на Общинския съвет. Какво научихте от работата си?
Най-важното нещо, което може би човек трябва да носи в себе си, е да подхожда с уважение към хората. Това е едно от най-важните неща в политиката. Да има чуваемост и съпричастност с проблемите на гражданите и те да не бъдат делени по партиен или какъвто и да е друг признак. Да бъдат изслушвани и заедно с тях да взимаме решения. Пример за това е съвместната ни с гражданите по проблема с новата транспортна схема. Предложих тя да бъде подложена на обществено обсъждане, с цел взимане предвид мнението на хората, които пътуват ежедневно с автобусите.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/anna-radovska--ot-biznesa-kam-kmetskiya-post/
Коментари (0)
Добави коментар