Асен Василев ще си подбира журналистите, които да го отразяват
Финансовото министерство ще си подбира журналистите, които да го отразяват. Това се случва с нови изисквания за акредитация, изпратени до определени медии (Tribune.bg и Financial Tribune не са сред подканените да се акредитират).
По заповед на Асен Василев се въвежда изрично изискване документи за акредитация да подават само ресорни журналисти, които отразяват редовно финансови и икономически теми.
Новите изисквания били с цел „реализиране на комуникационната политика на МФ“, но на практика лишават редакциите от възможността да избират как да разпределят екипите си по време на събития. Не е ясно какво се случва ако акредитираните тв репортери например са в отпуск или болничен в съответния ден.
Медиите трябва да изпратят в МФ данни за фирмата, седалище и адрес на управление, единен идентификационен код, адрес за кореспонденция, телефон, електронен адрес, трите имена на журналиста, длъжността, която заема, „уверения и доказателства“, че работи в областта на финансите и икономиката, както и доказателство, че медията има финансова и/или икономическа рубрика.
Мистерия е какво трябва да представляват „уверенията“ искани от подопечните на Василев. На практика обаче той превръща министерството си в най-сложното за акредитиране у нас. По-лесно се влиза в НС, МС и Президентството, както и Министерството на отбраната.
Решението стана обект на критики от множество журналисти в социалните мрежи.
Илия Вълков: „Меката цензура е понятие, свързано с въвеждане на ограничения за достъп на журналисти до публични събития и информация. Системен, добре обмислен отказ на политици и представители на институции да гостуват и да отговарят на въпросите на критични медии. Това да се отвинтят микрофоните на предстояща пресконференция или да пратите журналистите в мазето на парламента, за да нямат достъп до депутатите, не е по-различно от това да правиш списъци с „акредитирани“ журналисти като изискваш абсурдни критерии. Последното правеше пресцентърът на Иван Гешев. Същото го продължава финансовото министерство. Ето какви изисквания има за акредитация - прилича на данъчна ревизия. Не се прави така!“
Стефан Ташев: „Това си е директна покана да те подпука НАП. Доживяхме и това. Утре ще искат и данъчна декларация“.
Добромир Видев: „Странно. А ако аз трябва да отида в МФ вместо колегата? Реват си никой да не ги отразява“.
Миролюба Бенатова: „доказателство, че се занимава с финанси“. А ако иска да се занимава и сега започва? А ако замества? А ако темата му съдържа въпрос, който може да бъде зададен там, поради липса на отговори по други канали. (имах такъв опит с бивш министър на здравеопазването, когото успях да питам нещо важно за мой материал само на брифинг в МС, тъй като получавах мълчалив отказ два месеца).
Добромир Банев: „Как са пропуснали удостоверение за платени данъци и медицинско, че журналистът е психично здрав, не знам...“
Генка Шикерова: „Министерство на финансите продължава да се раздава в ограниченията за журналисти. Ето част от изискванията за акредитация: „трите имена на журналиста; длъжността, която той заема в медията; уверение и доказателства, че журналистът работи в областта на финансите и икономиката, както и че медията има финансова и/или икономическа рубрика“.
Иван Бедров: „Комисия по приемане на доказателствата има ли?“
Полина Паунова: „А оценките по математика в училище?“
Стефан Гамизов: „Асен Василев е министър, който има най-много да крие от поне 1944 година насам, но когато осъзнаете всичко, защото към хора като мен е насадено огромно черно пиарско недоверие, ще е много късно. То вече е много късно…“
Мирослав Иванов: „Сертификат: „Коректен журналист в областта на икономиката и финансите“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/asen-vasilev-shte-si-podbira-z/