Бориславова: Дано да не станем свидели на поредната координаторана* акция по оста ГЕРБ-Радев?!
Бившата шефка на премиерския кабинет Лена Бориславова отново се обърна към ГЕРБ и служебния министър на иновациите и растежа Александър Пулев във връзка с твърденията, че е прибирала крупни суми от Българската банка за развитие.
Вчера от ГЕРБ разказаха подробно за схема в банката за фиктивно емитиране на дългова емисия за 1 млрд. лв., която впоследствие е оттеглена. За обработката ѝ обаче е платен адвокатски хонорар на фирмата, в която работи Бориславова, която била поименно посочена с висока заплата в договора, заявиха вчера ГЕРБ.
„Изнесената публично информация за подготвяната през 2021 г. облигационна емисия на ББР в размер на 1 млрд. лв. отговаря на истината. На истината отговарят и твърденията за изплащане на адвокатски и консултантски хонорари по сделката в размер на близо 1 млн. лв., макар че облигационната емисия не е реализирана“, потвърдиха лаконично от служебния кабинет.
Бориславова винаги е отричала информациите, че е взимала по 13 хил. лв. месечно от договора между нейния работодател и ББР. А във вторник сподели и коментар от профила на Цанко Арабаджиев, известен покерджия, който беше назначен от „промяната“ за шеф на банката.
„А ето ги и фактите… четете, ГЕРБ дами, поне това направете. Че няма да спрете да лъжете, знаем (wink). Министър Пулев … вие сте на ход. Дано да не станем свидели на поредната координаторана* (може би има предвид координирана) акция по оста ГЕРБ-Радев?!“, написа Бориславова в профила си.
Самият Цанко Арабаджиев, назначен от Кирил Петков за шеф на банката, твърди, че казаното от ГЕРБ е било „15-минутен тюрлю гювеч от уникални разкрития, подвеждащи тълкувания и откровени глупости“.
Арабаджиев връща въпрос към ГЕРБ защо досега банката се финансира в такава степен от китайски банки, а не от ЕИБ, БРСЕ, KfW и др.
„С кого работим – ББР проведе открита процедура и привлякохме едни от най-добрите инвестиционни банки, а именно Citi, JPMorgan и ING за мениджъри по емисията. За нещастие, вместо на черешовия пазар в Кюстендил, облигацията щеше да се търгува на международните пазари и като такава следва да бъде издадена по английско право. По зло съвпадение отново работим със световно известни имена като „Clifford Chance” и „Аllan&Overy”, а те пък издават облигации на още по-съмнителни лица като Министерство на финансите и БЕХ. Да, общо сме платили 1 млн. лв., но това струва толкова. Като се замислите, 1 млн. лв. за емисия в размер на 1 млрд. лв., от която ще се спестят 60-70 млн. лв., не звучи зле, нали? Дай боже всеки държавен служител да прави подобни инвестиции…“, разсъждава шефът на държавната банка.
Той потвърждава и че процедурата е прекратена.
„Причината е много проста – рефинансирането вече не е изгодно. Според калкулациите, ако емитираме облигация в момента, тя ще бъде на цена около 5,5%-6%. Задълженията, които искаме да рефинансираме, са на нива около 4%. Тоест, ако продължим напред с проекта, банката ще губи по 20 млн. лв. годишно или 140 млн. лв. за целия период. За мен това няма смисъл, а за вас“, пита той.
Според Цанков виновна да не бъде емитирана облигацията е войната в Украйна. „На 24 февруари Русия нахлу в Украйна и всичко се промени. Рискът рязко се увеличи, ликвидността за региона намаля и доходността изисквана от инвеститорите се изстреля нагоре. През късната пролет Euribor все още бе отрицателен и плащахме X по привлечения ресурс, а облигацията щеше да е двойно по-скъпа. Тъй като бяхме готови с всички документи и те бяха актуални, решихме да изчакаме подходящ прозорец за излизане на пазара. За съжаление такъв не се появи“, обяснява Арабаджиев.
Той потвърждава, че „съжаление е вярно че за последните 18 месеца сме похарчили още 560 000 лв. за адвокати и консултанти“.
„ГЕРБ обаче удобно премълчаха за какво са тези разходи, а те много добре знаят – това за разходи за един проблемен кредит отпуснат от назначеното от тях предходно ръководство, кредит за който се водеха скъпоструващи дела в Лондон. Кредит, който НИЕ успешно събрахме в цялост!“, хвали се той.
Цанко Арабаджиев не беше сред известните банкери у нас, преди застане начело на ББР. За него се знае, че е страстен почитател на покера. Учудващо, сам си е признавал в интервюта, че е „получил поканата да оглави банката от Кирил Петков, още преди той да стане официално служебен министър на икономиката“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/borislavova-dano-da-ne-stanem-svideli-na-porednata-koordinatorana-aktsiya-po-osta-gerb-radev/