Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. Борисов: От 1 май откриваме новия туристически сезон при ясни правила и мерки

Политика

Борисов: От 1 май откриваме новия туристически сезон при ясни правила и мерки

Борисов: От 1 май откриваме новия туристически сезон при ясни правила и мерки - Tribune.bg
Снимка:

Разпределението на ваксините въз основа на процента на населението на всяка страна е най-справедливо, коментира той

От 1 май България ще открие новия туристическия сезон при конкретно разписани правила и мерки в местата за настаняване и хранене. Това стана ясно по време на посещението на министър-председателя Бойко Борисов в Рожен. „Много е важно туристическият бранш да се подготви още отсега за сезона, както и туристите да са информирани при какви условия ще посещават страната ни“, подчерта премиерът Борисов.

„През предстоящите майски празници ще има прогнозируемост както за фирмите от бранша, така и за българските и чуждестранни туристи“, заяви заместник министър-председателят по икономическата и демографската политика и министър на туризма Марияна Николова. Тя посочи, че всички противоепидемични мерки в местата за настаняване и хранене, които ще бъдат оповестени утре, са съгласувани с Министерството на здравеопазване.

Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов изтъкна, че за туристите, които желаят да посетят България, ще бъдат осигурени зелени коридори. Министър Ангелов посочи, че най-важното е участието на страната ни в т. нар. електронен зелен сертификат за пътуване, който гарантира всеки турист да има три възможност – или да е ваксиниран, или да е прекарал заболяването и да има антитела или да представи отрицателен писар тест. „Ние ще дадем тази възможност на всички туристи и по този начин ще улесним придвижването на всеки един, който иска да посети страната ни“, посочи още министърът на здравеопазването.

В рамките на посещението си в Рожен министър-председателят Борисов коментира и писмото, в което той заедно с още петима европейски лидери призовават за дискусия на европейско ниво относно доставките на ваксини срещу COVID-19. Премиерът изтъкна, че най-справедливото решение за разпределение на ваксините срещу COVID-19 е въз основа на процента на населението на всяка страна членка. „Европейската комисия ни посочи одобрените ваксини и ние сме поръчали от всички. С изключение на „Модерна“, която си спазва договора, другите компании не го спазват. Ние не искаме нищо друго от ЕК, освен да ни дадат това, което сме договорили“, категоричен бе премиерът Борисов по отношение на доставките на ваксини за държавите членки.

Министър-председателят добави, че България винаги е спазвала европейските правила и е действала според тях. „Но като не сме сключвали договор с производителите на ваксини, а ЕК ги е сключвала, ние питаме ЕК – кога ще пристигнат договорените количества за България“, посочи Бойко Борисов.

Министър-председателят Борисов изрази надежда Европейската комисия да вземе необходимите мерки. „Сега предизборно всички се опитват да се качват на тази вълна, но както виждате и други държави членки са подписали това писмо, за да може Комисията бързо да вземе необходимите мерки“, посочи министър-председателят.

„Поръчали сме от абсолютно всички одобрени и регистрирани в ЕС ваксини. От следващите, които ще бъдат одобрени, също сме поръчали достатъчно количества. Въпросът е, че за ваксините, за които имахме график, не идват според него“, отбеляза здравният министър Костадин Ангелов. Той добави, че до сряда-четвъртък се очаква решението на Европейската агенция по лекарствата във връзка с проверката, която се извършва с неблагоприятните събития в Австрия по повод имунизация с ваксина на „Астра Зенека“. „И съответно най-рано в четвъртък ще можем да възстановим имунизацията с ваксината на „Астра Зенека“, каза още Ангелов.

Министър-председателят Бойко Борисов посети Националната астрономическа обсерватория Рожен, която през последните години беше интензивно модернизирана и обнови апаратурата си по линия на Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ). От 2017 година досега подкрепата на държавата за обсерваторията възлиза на близо 5 милиона лева. Предстои да бъде изграден и нов радиотелескоп LOFAR за астрофизични и геофизични изследвания. През 2020 г. за стартиране на изграждането вече са предоставени 603 017 лв. Цялото необходимо финансиране за обекта е в размер на 6 785 000 лв. и се очаква той да бъде завършен през 2027 г.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който също беше на място с премиера, изтъкна, че в рамките на мандата правителството е инвестирало общо 100 милиона лева в Националните научни програми и в обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура. „Програмите се изпълняват методично, за да се гарантира техният устойчив ефект“, категоричен бе министър-председателят Бойко Борисов. Той напомни за огромните средства, които правителството осигури за подобряване на образователната инфраструктура, както и за изпълнения ангажимент за увеличение на учителските възнаграждения. Повишени бяха и заплатите на преподавателите в университетите. Министър Вълчев специално акцентира върху съвместните усилия с БАН за провокиране на по-голям интерес на учениците към науката. Според Вълчев от ключово значение е и осигуреното финансиране за изграждането на модерни центрове в над 260 училища за развитието на иновации в областта на природните науки, дигиталните технологии, инженерното мислене и математиката.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати