„Демократична България“ внесе законопроект за въвеждане на гласуване по пощата
Предвидени са и редица проверки с цел избягване на злоупотреби
„Демократична България“ внесе в Народното събрание законопроект за изменение на Изборния кодекс, с който се въвежда гласуване по пощата, съобщиха от партията.
“След като българската държава не може да влезе в 21 век, поне да използваме утвърдена технология от 19 век”, коментира съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов. Това е вторият път, в който формацията дава конкретно законодателно предложение, свързано с гласуване по пощата. През 2018 г. в Народното събрание бяха внесени законопроекти за въвеждане на пощенско и на електронно гласуване, но тогава нито един народен представител не припозна идеите. С внесения сега актуализиран проект се предлага на практика всеки да има възможност за гласуване по пощата – технология, която ще е от голямо удобство в условията на пандемия, и е предвидена и ролята на дипломатическите представителства в процеса.
Представителите на обединението са категорични, че до изборите има достатъчно време, за да бъде успешно въведена практиката за гласуване по пощата.
“От началото на 2019 г. светът живее в условията на ковид пандемия. Това налага организиране на изборния процес по начин, който максимално да защитава здравето на хората и същевременно да предостави възможност на всеки да осъществи конституционно правото си на глас”, се казва в мотивите към законопроекта. Според вносителите пощенското гласуване ще помогне и на хората под карантина, за които на този етап в законодателството не е предвиден ред за гласуване и на практика конституционното им правото на вот е под въпрос.
Наред с пандемията, вносителите изтъкват трудностите за българите в чужбина да участват в избирателния процес. “Тяхното гласуване е често логистично затруднено от липсата на избирателни секции в близост и от нуждата да пътуват на големи разстояния в изборния ден”, посочват от “Демократична България” и изтъкват опита на други държави, успешно прилагащи пощенското гласуване.
Внесените сега текстове предвижда пощенското гласуване да се провежда в период от не по-малко от 14 и не повече от 25 дни, определен от Централната избирателна комисия (ЦИК), а самото гласуване да приключва 5 дни преди изборния ден.
Предложението е предварителното пощенско гласуване да се произвежда на всички избори, с изключение на местните, и да се извършва посредством пощенски оператор или куриер. Пощенското гласуване е равностойно на гласуването в секция с хартиена бюлетина, като избирател, предпочел да гласува по пощата, не може да гласува в секция с хартиена бюлетина или машинно.
Предвижда се за гласуване по пощата първоначално да се подава заявление до ЦИК, за да бъдат изпратени бюлетини на съответния гражданин. Заявленията да се правят и онлайн на сайта на ЦИК, а на един адрес да не могат да се получават повече от 3 бюлетини. След края на изборния ден, гласувалите по пощата да могат да проверяват на сайта на ЦИК дали гласът им е приет и преброен, като използват уникалния номер на бюлетината си, предвиждат още промените.
Определени са и глоби за случаите на нарушения. За гласуване от името на друг човек законопроектът предвижда глоба от 5 хил. до 20 хил. лева. За неспазване на предвидената забрана за обявяване на междинни резултати от пощенското гласуване се предвижда глоба от 10 хил. до 25 хил. лева за физически лица, а за юридическите лица – от 15 хил. до 30 хил. лева.
Предвидени са и редица проверки с цел избягване на злоупотреби.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/demokratichna-balgariya-vnese-zakonoproekt-za-vavezhdane-na-glasuvane-po-poshtata/
Коментари (1)
13.01.2021 22:06 / Отговор
Добави коментар