ЕС ще препоръча започването на преговори за членство с Босна и Херцеговина
Изпълнителният орган на ЕС ще препоръча на държавите членки да започнат официални преговори за членство с Босна и Херцеговина (БиХ), съобщи ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предаде АФП.
Страната е официален кандидат за членство от 2022 г. насам, но трябваше да осъществи поредица от важни реформи, преди да започне преговори за присъединяване с 27-те държави от блока.
Фон дер Лайен заяви пред Европейския парламент, че БиХ "показва, че може да изпълни критериите за членство и стремежа на своите граждани да бъдат част от нашето семейство. Това е причината, поради която ще решим да препоръчаме на Съвета да започне преговори за присъединяване с Босна и Херцеговина."
Войната в Украйна отново разпали стремежа на ЕС да се разшири в Централна и Източна Европа, а изпълнителният орган на ЕС трябва да представи официално последния си доклад за напредъка на БиХ по-късно днес.
Макар да предупреди, че "е необходим по-голям напредък, за да се присъединим към нашия съюз", фон дер Лайен заяви, че "Босна и Херцеговина е предприела впечатляващи стъпки към нас".
"За малко повече от година беше постигнат по-голям напредък, отколкото за повече от десетилетие", заяви фон дер Лайен пред депутатите в Страсбург.
БиХ вече е "напълно съгласувана" с външната политика и политиката на сигурност на ЕС, подобрява управлението на миграционните потоци и приема закони за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
"Посланието, което идва от Босна и Херцеговина, е ясно. Затова и нашето послание трябва да бъде ясно. Бъдещето на Босна и Херцеговина е в нашия Съюз", заяви Фон дер Лайен.
Препоръката на Комисията идва преди заседанието на Европейския съвет на 21 и 22 март, което се разглежда като последен шанс за Босна да започне преговори за членство преди европейските избори през юни.
Всички 27 държави - членки на ЕС, ще трябва да дадат съгласието си за този ход, преди преговорите да започнат.
Започването на преговорите е само началото на дълъг процес на реформи, който обикновено продължава с години, преди дадена страна окончателно да се присъедини към ЕС.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/es-shte-preporacha-zapochvanet/