Главчев разговаря с известните кандидати за еврокомисар, изглежда взимаме ресор Регионална политика
България ще получи ресор регионална политика в новата Европейска комисия, твърди БНТ, позовавайки се на източници в Брюксел. Това означава, че българският еврокомисар ще отговаря за политиката на сближаване и подкрепата за регионите.
Министър-председателят Димитър Главчев проведе разговори с Екатерина Захариева, Искра Михайлова и Велислава Петрова, които към момента са официално предложените номинации за еврокомисар от страна на парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН, съобщиха от МС.
Срещите се състояха във връзка с процеса по сформиране на нов състав на Европейската комисия и изтичащия на 30.08.2024 г. срок, в който служебният кабинет следва да посочи кандидатите за еврокомисар от Република България. Премиерът Главчев се срещна с Екатерина Захариева и с Искра Михайлова в сградата на Министерския съвет.
Разговорът с Велислава Петрова се състоя чрез видеоконферентна връзка.
Вчера премиерът Главчев изпрати писмо до всички парламентарни групи в 50-о Народно събрание, в което ги призова да вземат отношение по въпроса кои да бъдат двете кандидатури за български еврокомисар в следващата Европейска комисия. Предвид изтичащия срок за реакция, министър-председателят очаква номинациите до 29.08.2024 г. Премиерът Димитър Главчев има готовност да се срещне и с номинирани кандидати от останалите парламентарните групи, които до този момент не са направили предложения.
Очаква се Урсула фон дер Лайен да обяви кои ще бъдат членовете на новата Европейска комисия на 11 или 12 септември на специална пресконференция в Брюксел. След това започват препитванията на еврокомисарите в ресорните комисии на Европейския парламент.
Едва след като те бъдат одобрени от евродепутатите, новата Европейска комисия може да встъпи в длъжност. В Брюксел се надяват нова да стане на 1 ноември, но ако някои от кандидатите не успее да се представи добре пред Европейския парламент, има вероятност Комисията да встъпи в длъжност по-късно.
Очакват се спорове относно състава на следващата Европейска комисия, след като държавите членки обявиха преобладаващо мъжки състав на кандидатите. Това е открито пренебрегване на желанието на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, предаде АФП.
Времето намалява до крайния срок на 30 август за страните от ЕС да предложат номинации за 26-членния екип на Фон дер Лайен. 16 от 21 от известните имена досега са мъже.
Това е така въпреки изричната молба на ръководителя на ЕК към държавите членки след преизбирането си през юли да ѝ предоставят избор по един кандидат мъж и жена.
Нито една страна не е направила това – и както стоят нещата, жените може да заемат до шест поста в следващата изпълнителна власт на ЕС, включително самата Фон дер Лайен и номинацията за върховен представител за външната политика на Съюза – Кая Калас.
Европейското женско лоби - група, която работи за равенството на половете в блока, заяви, че тази ситуация е показателна за старото мислене на „клуба на момчетата“, наричайки го „смущаващо“.
„Ако държавите членки наистина вярват, че само мъжете са достойни да заемат тези постове или че няма квалифицирани жени в техните държави, те не само не са в час – те са заблудени“, каза говорителят на групата Мирта Баселович.
Лина Галвес, председател на комисията на ЕП за равенство на половете, също посочи, че числата показват явна липса на „политическа воля“ от страните членки, които изпратиха „много лош сигнал, особено към младите жени и момичета“.
В основата на ситуацията стои игра за надмощие между Фон дер Лайен и европейските столици, които могат да подкрепят на хартия цели като паритет на половете, но на практика не го спазват.
„Като държави членки очакваме Фон дер Лайен да се стреми към равенство между половете. В същото време считаме, че зависи от нас да предложим комисаря, който предпочитаме. За жалост, тези две желания изглежда, че не се припокриват този път“, заяви европейски дипломат, който пожела да запази анонимност.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/glavchev-razgovarya-s-izvestni/