ИТН показа писмено предупреждение от Иран и обвини служебната власт, че го е крила 2 седмици
МВнР категорично отрече да има опасност за България
От ИТН обвиниха служебното правителство, че е укрило нота от Иран, в която ислямската република ни предупреждава, че ще защити националния си интерес, тъй като на българското летище са разположени 12 американски самолети-цистерни, а те зареждат бомбардировачи, участващи в ударите срещу Техеран.
Нотата е изпратена до българското Външно министерство на 18 март тази година, но служебният кабинет не е информирал останалите институции, твърдят от партията и обявиха, че отиват на среща при президента Илияна Йотова. Те настояха за реакция от държавния глава и попитаха дали наистина има такава нота.
От трибуната на парламента документът беше показан от депутата Станислав Балабанов, който поиска спешен Председателски съвет. Балабанов посочи, че копие от нотата и сигнал за получаването й в МВнР е изпратено до ИТН. Той призова парламентът да изиска информация от МВнР и прочете текста на нотата от Иран.
"Агресорският режим на Америка и узурпаторският режим на Израел нападнаха Иран в нарушение на основните принципи и правила на международното право. За съжаление, въпреки изявлението на българските власти, че разполагат цистерни и военно-транспортни самолети в подкрепа на планирано военно обучение, в България са разположени 12 американски цистерни, които се използват за зареждане на гориво на американски бомбардировачи. Преминават над Егейско море и се присъединяват към бомбардировачи, които зареждат във въздуха", прочете Балабанов.
"Външното министерство изразява категоричния си твърд протест за използването им в подкрепа на американските въздушни удари и подчертава правото си на самозащита. Иран си запазва правото да предприеме всички необходими мерки за защита на своя суверенитет, сигурност и национални интереси", гласи още документът.
"Показвам ви нотата, за която никой не знае. Как е възможно този нелегитимен кабинет да крие тази информация цели две седмици?! Какво чакаме, да падне някоя балистична ракета на летището?", попита Балабанов. Той посочи, че иранската балистична ракета стига до София за 9 минути.
"А от това, което ви прочетох, не ви ли стана ясно, че ни заплашват ракети?", попита депутатът.
"Не ви ли стана ясно, че каквото и да правите, няма да влезете в парламента", отговори му Лена Бориславова.
От ПП-ДБ протестираха, че се позволява на ИТН да плашат и лъжат хората от парламентарната трибуна.
Веднага последва отговор от Министерския съвет.
На иранската страна е казвано и ще бъде, че България не е във война и не предстои да влиза в такава схема. Над България не летят военни самолети, над България не се зареждат бойни самолети. Това заяви на брифинг служебният заместник-министър на външните работи Марин Райков.
„Беше разпространен текст на една иранска нота във връзка с тема, която нееднократно беше засягана в официален, а и в общоразяснителен порядък, а именно самолетите, които в момента са част от предното разположение на НАТО на летище „Васил Левски“, поясни той.
Тази нота е факт, но не трябва да бъде разглеждана като повод за по-високи нива на притеснение. С иранската страна ние поддържаме ненакърнени дипломатически отношения. Комуникацията тече по един естествен, макар и за тази специфична ситуация, начин, каза Райков.
Служебният заместник-министър подчерта, че НАТО не е във война и че българският парламент не е одобрявал решение за подкрепа на военни действия в района на Ормузкия проток.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/itn-pokaza-pismeno-preduprezhd/


