Иво Христов: Шарлатания е да твърдиш, че си образован управленец, а да се окажеш провален администратор със съмнителни мотиви
„Президентско управление под формата на служебен кабинет, в рамките на парламентарна конституция, няма нищо общо с президентската република. Президентът е лишен от работещ парламент, не може да променя правилата, управлява в рамките на много ограничен коридор от възможности. В този смисъл не носи отговорност за ескалацията на тази безизходица.“
Това каза в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ в ефира на БНТ Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D).
По думите на Христов „хоризонтът на местните избори ще помогне временно да излезем от изборната спирала, тъй като партиите ще се погодят в името на окопаването във властта и на парите, които идват по линия на Програмата за възстановяване“.
На въпрос за поредното ни оставане извън Шенген, евродепутатът описа картината така: „Ние сме най-големият враг на собственото си встъпване си в Шенген. Направи ми впечатление, че когато президентът реагира на поведението на господин Рюте, десните тролове убеждаваха нашите западноевропейски партньори, че ние действително не заслужаваме да встъпим в Шенген и представяха премиера Рюте едва ли не като пазител на върховенството на закана, който ревниво бди над това то да триумфира в България. Нищо подобно. Има икономически съображения зад всичко това. Има страни, които не желаят да паднат административните бариери по южния път към Европа, откъдето може да влезе могъщата турска икономика и ред други стоки от Близкия изток. Има апетити и към следвоенното възстановяване на Украйна. Чувам, че германският бизнес предпочита този южен коридор да остане обременен с тежести от това, че още не сме членове на Шенген. Наивно е да се мисли, че някакви добри и благородни мотиви стоят зад нидерландския отказ.“
В ефира на БНТ Иво Христов коментира войната в Украйна и позицията на Европа в този конфликт. „Европа сама направи всичко необходимо да не може да играе никаква дипломатическа роля или най-малкото беше вкарана в тази безпомощна роля, гласувайки резолюцията и обявявайки Русия за терористична държава. Ние очевидно не можем да организираме преговори с терористи, защото такъв е принципа. Ние сами гласувахме да имаме пасивна роля - платец, който дава за конфликта собствените си пари, праща оръжие, покрива енергийната сметка.“
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/ivo-hristov-sharlataniya-e-da-tvardish-che-si-obrazovan-upravlenets-a-da-se-okazhesh-provalen-administrator-sas-samnitelni-motivi/