Каква е избирателната система в Гърция, която Борисов даде за пример при Радев?
По време на консултациите при президента Румен Радев, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отново постави въпроса за смяната на избирателната система. При сегашната система се взимат мандати от големите партии и се дават на малките, което възпрепятства сглобяването на управляващо мнозинство, което е причината за недоволството на Борисов”, пише „24 часа“.
Не за първи път лидерът на ГЕРБ даде пример с Гърция, където десетилетия наред действа различен принцип. Там има избирателна система, която след деня на вота силно наклонява везните в полза на партията, събрала най-много гласове, колкото и да са те. Въпросната система е известна като полупропорционално представителство или подсилена пропорционална система.
При този вид основното е, че част от депутатските места не се подлагат на избор, а се разпределят чак след като крайните резултати са ясни. В продължение на дълго време това бяха 50 депутати в 300-местен парламент в Атина, което означава, че избирателите гласуваха само за 250, а победителите технически получаваха останалите 50.
Целта при подобна система е сформирането на стабилно мнозинство, даващо на победителя предимство да управлява, дори когато е събрал само една трета от всички места. Така беше от 1974 г. до 2016 г., когато управляващата крайна левица SYRIZA-ANEL промени избирателния закон. Въведена беше чисто пропорционална система, каквато действа в България, с минимален праг от 3% от валидните гласове за попадане в парламента.
Новото, което наподобява старото, е, че бонусът депутати не е от 50 души както преди, а зависи от преднината на победителя. Събралият поне 25% от гласовете, може да разчита на още 20 места. За всеки половин процент от гласовете над тези 25% се дава по още един депутат. При събрани поне 40%, получава и максималния бонус от 50 депутати.
След определянето на крайния бонус пропорционално се разпределят останалите места, като това може да са 250 (ако една партия е събрала поне 40% от гласовете на изборите) или пълният набор от 300, ако нито една партия не е прекрачила бонусния праг от 25%.
С промени в закона, беше дадено и право на гласуване на гърци, живеещи в чужбина. Има обаче условие – поне две от последните 35 години да са живели в страната и в последните две години да са плащали данъци в Гърция.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/kakva-e-izbiratelnata-sistema-/