Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. Калоян Паргов: Хората трябва да си избират кой биха предпочели и да се подрежда листата по преференции

Политика

Калоян Паргов: Хората трябва да си избират кой биха предпочели и да се подрежда листата по преференции

Калоян Паргов: Хората трябва да си избират кой биха предпочели и да се подрежда листата по преференции - Tribune.bg

Ще го предложа на коалицията като идея

Експертността и популярността ще бъдат водещи при формирането на листите на БСП-Обединена левица. Това заяви д-р Калоян Паргов, председател на Стратегическия институт за национални политики и идеи и член на Националния съвет на БСП.  „Виждам, че хора от различни региони на страната са издигнали моята кандидатура. Приемам това като оценка на дългогодишната ми партийна и обществена работа и бих приел с чест, стига Националният съвет на БСП реши, че моите знания, умения и капацитет могат да бъдат полезни, за да допринеса за успеха на тези избори“, заяви Паргов.

В тази връзка той дава и идея как да се промени настоящия изборен модел, за да се спре политическата криза:

„Хората трябва да си избират кой биха предпочели и се подрежда листа по преференции. Тази идея частично беше въведена от БСП през 2009 година. Тогава мажоритарните водачи ГЕРБ и ДПС обраха до един мажоритарния вот. БСП загуби от тази идея тогава. Тя беше въведена точно преди изборите. Тогава един известен професор като Андрей Пантев, който беше мажоритарен водач във Велико Търново, загуби от незнайния физкултурник Цветан Цветанов. Един известен професор – Радослав Гайдарски, спасил хиляди животи, мажоритарен водач на БСП във Видин, загуби от една фризьорка от ГЕРБ. Казвам това, за да поставя под съмнение рецептата, която Борисов лансира“.

„Това е гръцкият модел. Даваме възможност на хората да си избират кой биха предпочели и се подрежда листа по преференции. Има много хора, които нямат партийни пристрастия – ние говорим точно за тези хора. Те искат да видят хора с тежест, с капацитет, с опит, общественици. От това ще пострадат професионалните политици, както страдат в Гърция. Но ето ви едно контрапредложение на това на господин Борисов“, поясни още Паргов.

Той каза, че това не е обсъждано в коалицията все още, но той ще го предложи от негово име, ако се стигне до обсъждане.

Паргов посочи и основните приоритети на коалицията, с които искат да върнат доверието на избирателите.

„Има три неща, които са важни. Едното от тях е съдържанието и идеята. Първо, БСП влезе в една ниша последните години, под ръководството на Корнелия Нинова, която е чисто националистическа. Тази линия не е удачна и по-скоро не е характерна за БСП, макар че времената на радикализация изискват да се заема полюсни мнения. Времето е такова, но в случая нищо полюсно не е доказало, че работи в света – нито за зелената сделка, нито против нея. Истината е някъде по средата. Темата с джендър идеологията се изчерпа с решението на Конституционния съд, но БСП не я свали от въоръжение, като че ли нямаше какво да издигне. Темата за социалните придобивки е тема, изконна за БСП, но да напомня, че такъв тип политика се провежда и от десни партии, включително и от Хитлер, който имал много силна социална програма. Тоест в центъра на разговора трябва да бъдат върнати някои изконни за лявото неща“.

Това са теми, свързани с идеята за преразпределението на богатството на държавата, откъдето тръгва лявото преди повече от 100 години. Идеята за преразпределение на доходите, идеята за достъпността на различни блага от всички граждани за преодоляване на неравенствата. Този реторика би отивала повече на една автентична лява коалиция, за която ние имаме претенции да сме. Допустимо ли е в 21-и век  над 200 места да са без вода  или да нямат достъп до вода? Водата ще става нещо все по-ценен ресурс и прогнозата е, че заради нея ще се водят войни.

Паргов подчетава още, че в лявото пространство има не малко експертиза, тъй като има не малко експерти, които са участвали в изграждането на хидроинженерни обекти през последните 60-70-те години на миналия век.

По отношение на идеята на БСП за данък богатство, която през годините се появяваше на няколко пъти, Калоян Паргов поясни:

„Коалицията се формира в движение. Със сигурност тези идеи ще бъдат обсъдени. Промяната на данъчно- осигурителната система изисква едно по-спокойно време и наличие на правителство. Нужен е спокоен разговор в държавата, на всички групи, общности, експерти, синдикатите по тази тема. Въпросът е какво да правим с тези пари и къде да ги насочим? Повече за образование, повече за здравеопазване, промяна на модела на здравеопазване?….. С идеи като тази, че здравето не е стока и болниците не трябва да са търговски дружества….. Следващият въпрос е какво да бъдат болниците, ако не са търговски дружества, в какво да се превърнат? Истината е, че проблемът е по-дълбок. По тези въпроси работят експертните групи на коалицията, за да формират една програма, която се създава в движение, защото времето го изисква. С тази програма ще покажем едно по-различно лице на Обединената левица, защитаващи идеите на всички участници в тази коалиция.  Мая Манолова например ще бъде най-активна в защитата на правата на гражданите“.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети