Каримански: Има течове по границите ни, дават се до 350 000 лв., за да пуснат тир без проверка
Не се предприеха своевременни мерки от страна на служебното правителство, смята той по темата с коронакризата
„Има течове по границите на България, корупционните практики в митниците не са прекъснати. Имаме сигнали и данни. Много от камионите, които влизат от Турция не се проверяват достатъчно стриктно за дадени хранителни продукти. Зависи какви са храните, какъв е тира, но подкупите стигат до 350 000 лв., за да пуснат един тир, а парите се разпределят между корупционните етажи на властта“. Това заяви по Нова Нюз Любомир Каримански, кандидат-депутат от ИТН, председател на Бюджетната комисия в 46-тото НС.
Относно влизането в Еврозоната той поясни, че от ИТН никога не са твърдели твърдо, че 2024 г. ще бъде прието еврото, но е факт, че то ще подобри жизненият стандарт.
По здравната тема той каза, че МЗ разполага с повече от 16 млн. за лекарствени продукти за COVID-19.
„Те не се използват достатъчно навременно, за да може да се овладее ситуацията“, допълни Каримански. Той коментира, че ако е имало смисъл от локдаун, той е трябвало да бъде при правителството на Борисов.
„Нека се използват както зелените сертификати, така и тестовете, за да има преходен период и да се осъзнае необходимостта от ваксинирането. Не се предприеха своевременни мерки от страна на служебното правителство. Мислехме си гледайки Европа, която отваряше предприятията и заводите, че и при нас така може да стане, но не си дадохме сметка, че сме последната страна по процент на ваксинация“, подчерта Каримански.
Той разкри, че в структурите на ИТН не е обсъждана оставката на здравния министър.
По темата с обществените поръчки „Има такъв народ“ има свое предложение.
„За мен е важно да има промяна в централния бюджет, където чрез буферите изтичат пари, които нон стоп министър-председателят и МС прехвърлят от едно в друго министерство. Искаме да внедрим цялостна платформа в изпълнение на обществените поръчки, с ясни и прозрачни критерии“, каза той.
По думите му има кражби от страна на публичния сектор, затова е нужно създаване на Център за споделени услуги, където могат да се избягват дублиращи се процеси в публичния сектор. Това ще бъде предложено от ИТН в следващото Народно събрание.
Той смята, че инфлацията може да бъде овладяна по два начина.
„Първият е държавата да продължава да увеличава разходите си, тогава инфлацията ще бъде двуцифрено число, близо до 10%. Другият вариант е рязко свиване на икономиката, което не е полезно за държавата“, сподели Каримански.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/karimanski-ima-techove-po-granitsite-ni-davat-se-do-350-000-lv-za-da-pusnat-tir-bez-proverka/