Закъснял софтуер и работа през нощта: Служебната власт недоволна от частните фирми, ангажирани с машинния вот
Служебните министри Росен Карадимов и Валентин Мундров дадоха брифинг относно видеонабюдението по време на изборите. Покрити бяха над 99,5% от секциите, заяви служебният министър на иновациите и растежа, който беше определен от служебното правителство и за координатор за провелите се избори на 27 октомври.
Валентин Мундров отбеляза, че прозрачността е била основен акцент в дейностите на МЕУ, свързани с изборите.
По думите му видеонаблюдението и видеозаснемането при преброяването на бюлетините в СИК са прозрачни процеси и подчерта, че видеонаблюдението е това, което дава на всички хора увереност в това как се извършва изборният процес.
„Видеонаблюдението беше надградено и съответно резултатите от това са видими, включително картината и записите са с по-високо качество. Излъчване е имало 11 400 секции от 11 626 секции. Всички налични записи са качени и достъпни. Записи липсват от 60 устройства, като по-голямата част е в малки населени места“, съобщи той и уточни, че информацията е предоставена на ЦИК за предприемане на последващи действия.
Според министъра на електронното управление се е върнало доверието в машинния вот, защото на тези избори са гласували повече от 220 хил. човека с машина „Този път сме проверили 3306 машини. Миналият път 664 машини, а по неофициална информация максималният брой проверки преди това е бил не повече от 100“, добави още министърът на електронното управление.
От своя страна Росен Карадимов заяви недоволство, че изборния процес – „най-свещения суверенитет на една държава - изборният процес - е поверен на две частни фирми. Едната - съхранява машините, а другата - съхранява работата на съответните машини“, посочи още Карадимов. Той заяви, че не е повдигал този въпрос, защото е щяло да има обвинения към служебния кабинет, че поставя под съмнение машинния вот.
„Не може министър на електронното управление да ми праща съобщения в 2.30 вечерта, стоейки лично в склада, докато се проверяват машините. Без неговото присъствие там - нямаше да бъдат проверени и една десета от тези машини“, смята Карадимов. Той заяви, че „Сиела“ не е спазила срока, а е започнала сни по-късно инсталация на софуера. Освен това експертите на частните фирми са раболи 24-часа в денонощието, а наблюдението от страна на държава и ЦИК не е могло да бъде и през нощта.
Мундров добави, че има инсталирани машини за определени РИК-ове, за които му е отказано в началото да бъдат проверени:
„Отвън пази жандармерията, а вътре има представители на 2 частни фрими, но не не и представители на институциите и ЦИК. Пораждат се съмнения при инсталацията, но нямам съмнения в честността", добави още той.
„Съумяхме да направим извадка, въпреки съпротивата, на всички РИК-ове, но ако не бъдат проверени инсталациите, някой знае ли какво е инсталирал“.
„Обидно е за България софтуерът на машините и кодът му да не са собственост на държавата“, заяви министърът.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/kasno-instaliran-softuer-i-rab/