Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
0.1 ℃ - България, София
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. Министрите Запрянов и Георгиев категорични: Изпращането на български военен контингент в Украйна е спекулация!

Политика

Министрите Запрянов и Георгиев категорични: Изпращането на български военен контингент в Украйна е спекулация!

Министрите Запрянов и Георгиев категорични: Изпращането на български военен контингент в Украйна е спекулация! - Tribune.bg
Снимка:

Министърът на външните работи Георг Георгиев обяви пред депутатите, че никой никъде и по никакъв начин не е подлагал на обсъждане въпроса за изпращането на военни контингенти в Украйна за участие в бойни действия между Русия и Украйна.

Днес той и министърът на отбраната Атанас Запрянов участват в изслушване в парламента за "въпросник", изготвен от страна на САЩ по теми, свързани с готовност за участието на България в специална военна операция на територията на Украйна".

Въпрос от общия дебат за гаранциите по сигурността за Украйна след края на войната е темата за евентуални мироопазващи сили като част от бъдещо мирно споразумение, посочи министърът.

"Призоваваме настоятелно да бъдат преустановени всякакви спекулации на тази тема, защото те само и единствено насаждат страх в обществото, а такъв не следва да съществува, защото българската външна и отбранителна политика никога не са били неразумни в това отношение", настоя Георгиев.

Външният ни министър изреди аспектите, които се поставят с въпросните питания от САЩ - гаранциите за сигурността на Украйна с цел постигане на краен мир, участието на европейски и други държави в установяването на бъдещи мирни договорености, възможностите за предоставяне на допълнителна военна помощ за прилагане на санкциите и предотвратяване на тяхното заобикаляне, принципната готовност на съюзниците за разполагане на сили в Украйна, които да са част от бъдещи мирни договорености при условията на траен мир, както и какви са изискванията на съюзниците към САЩ за участие в подобна евентуална мисия.

"Никой не говори за сили в сегашните условия, най-малкото в контекста на военна операция. Говори се при условията на установен траен мир", заключи Георг Георгиев.

На свой ред военният министър Атанас Запрянов заяви, че никой не е искал от България участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи.

"По никакъв начин никой не е искал от нас участие и в сегашната война на Русия срещу Украйна", категоричен бе той и уточни, че въпросникът не е изпратен към България, а към страните съюзници от НАТО.

Никой не е искал от България, в България не се извършва военно планиране - нито в Щаба на отбраната, нито в Министерството на отбраната, участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи. Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов в Народното събрание. Той и министърът на външните работи Георг Георгиев участват в изслушване в парламента относно „въпросник“, изготвен от страна на Съединените американски щати по теми, свързани с готовност за участието на България в специална военна операция на територията на Украйна.

По никакъв начин никой не е искал от нас участие и в сегашната война на Русия срещу Украйна, заяви още Запрянов. Министърът уточни, че въпросите не са изпратени към България, а към страните съюзници от НАТО.

Събитията през последните седмици, включително проведената Мюнхенска конференция по сигурността, демонстрираха новия подход на американската администрация начело с президента Доналд Тръмп, каза още Запрянов. Министърът призова за сдържаност в оценките относно последните инициативи на американската администрация.

С встъпването в длъжност на Доналд Тръмп започна процес на преразпределение на тежестите в рамките на НАТО в посока поемане на по-голям дял от страна на европейските съюзници от Алианса. Това е пътят в дългосрочен аспект да имаме силен и стабилен алианс. Това развитие не е нито ново, нито изненадващо. Още по време на първия си мандат президентът Тръмп настояваше европейските съюзници да започнат да поемат повече отговорност за собствената си отбрана и това вече е факт, каза министърът.

САЩ предприеха стъпки към консултиране със своите съюзници за техните виждания за постигането на трайно и ефективно уреждане на конфликта в Украйна. С тази задача е натоварен специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог. Той ни информира, че задачата му е да проведе разговори с Украйна и европейските държави. По неговите думи това е отделна линия на действие на американската администрация, различна от другия, паралелно протичащ процес на разговори с Русия, воден от държавния секретар Марк Рубио. В някакъв бъдещ етап тези процеси ще се обединят на обща маса за водене на преговори, обясни министър Запрянов.

За да се извърши военно планиране, трябва да има сключено споразумение на мир, трябва Русия и Украйна да са се съгласили на такова разполагане, трябва да има мандат или на ООН, или на друга организация, трябва да има цел на операцията, трябва да има покана за конкретно участие и принос, да има времеви параметри - нищо такова няма, заяви министърът на отбраната.

САЩ поискаха от европейските си съюзници да кажат от какво биха се нуждаели от Вашингтон, за да участват в споразуменията за сигурност в Украйна и да очертаят как те виждат трайните гаранции, гласи документ, с който се запозна Ройтерс.

Аспектите, които се поставят с питанията, са гаранциите за сигурността на Украйна с цел постигане на траен мир, участието на европейски и други държави в установяването на бъдещи мирни договорености, възможностите за предоставяне на допълнителна военна помощ, за прилагане на санкциите и предотвратяване на тяхното заобикаляне, както и принципната готовност на съюзниците за разполагане на сили в Украйна като се подчертава „част от бъдеще мирни договореност при условията на траен мир“, обясни от своя страна министърът на външните работи Георг Георгиев.



Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети