Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. МС внася специален законопроект, който да крепи финансите до приемането на бюджета

Политика

МС внася специален законопроект, който да крепи финансите до приемането на бюджета

МС внася специален законопроект, който да крепи финансите до приемането на бюджета - Tribune.bg
Снимка:

Служебният кабинет внася в Народното събрание (НС) Проект на закон за събиране на приходите и за извършване на разходите за 2025 г. до приемането на Закона за бюджет на България за 2025 г., Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2025 г., стана ясно на брифинг на вицепремиера и служебен министър на финансите Людмила Петкова.

„Служебното правителство винаги е заявявало, че освен провеждането на честни и демократични избори, един от основните му приоритети е запазването на фискалната стабилност на страната и устойчивите публични финанси“, подчерта Петкова.

Финансовият министър добави, че тъй като бюджетните закони за 2025 г. няма да бъдат приети до края на 2024 г., по думите ѝ, служебното правителство поема отговорност държавата да не бъде в хаос, да има правна рамка и ред и да бъде осигурено нормалното функциониране на държавата, е изготвен проектът на закон, който още днес ще бъде внесен в НС.

Петкова коментира призивите от експерти да бъде изготвен удължителен закон, каквато практика е съществувала и в предходни години, като уточни, че т.нар. удължителен закон не е уреден законодателно никъде – нито в Конституцията на България, нито в Закона за публичните финанси, и „винаги се е приемал като кризисна мярка“.

Внасянето на такъв не може да бъде направено и догодина: „През 2024 г. структурата на закона за държавния бюджет на България е различен в сравнение с предходни години както по отношение на капиталовите разходи, така и по отношение на други разходи. Освен това има приети закони за възнагражденията в системата на висшето образование, на отбраната, на сигурността и при един удължителен закон това означава да се дерогират действията на приети закони“.

Държавните служители ще продължат да получават през януари 2025 г. 933 лв., ако бюджетът за 2025 г. не бъде гласуван, докато частният сектор ще бъде задължен да вдигне минималната работна заплата на 1077 лв. от 1 януари 2025 г.

От 1 януари 2025 г. започва да се прилага и стандартната ставка от 20% ДДС върху цената на хляба и брашното, както и за ресторантьорския бранш.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети