На първо четене: Депутатите одобриха промени в реда за изплащане на втора пенсия
Трябва да има ясно регулиране на фазата на изплащане от универсалните пенсионни фондове, каза Светлана Ангелова
Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса за социално осигуряване/КСО/, свързани с фазата на изплащане на средствата, натрупани по партиди на граждани в универсалните пенсионни фондове.
"Първите пенсионери от универсалните пенсионни фонд се очакват през септември 2021 г., когато част от родените през 1960 г. жени ще навършат определената в чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване пенсионна възраст. Във връзка с това се предлагат необходимите промени, които да гарантират ясни правила за отпускане на пенсии от универсалните пенсионни фондове и детайлно регулиране на фазата на изплащане", посочи заместник-председателят на Комисията по социална комисия и депутат от ГЕРБ Светлана Ангелова в хода на дебата.
Тя припомни, че през 2015 г. е създадена правна възможност за лицата, които не желаят да се осигуряват в универсален пенсионен фонд, а само във Фонд "Пенсии" да прехвърлят парите си в НОИ не по-късно от пет години преди възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО. Според Ангелова това създава една несигурност и неточност в осигурените лица да направят своя избор, тъй като периодът до пенсионирането е по-отдалечен.
"За това със сегашния законопроект се предлага промяна на срока, в който лицата могат да определят правото на избор за осигуряване", коментира Ангелова.
Кодексът за социално осигуряване за 18 млрд. лв. се внася на пожар и се претупва, предупреди социалистът проф. Румен Гечев. Той обяви, че БСП са против това да бъдат защитавани интересите само на частните пенсионни фондове.
Според председателя на социалната комисия в парламента д-р Хасан Адемов не става въпрос за 18 млрд., защото това са вноските в частните пенсионни фондове. "Това са нетните активи на дружествата, а не парите, които обсъждаме в този законопроект. Става въпрос за 3 млн. 835 хил. 778 български граждани, които имат партиди във втория стълб", изтъкна депутатът от ДПС. По думите му голяма част от препоръките на Комисията за финансов надзор нямат място във внесения от Министерски съвет законопроект.
"Сега в един последващ етап да оспорваме капиталовата адекватност и гаранциите с по-високи размери означава, че някога не сме си свършили работата както трябва. Това е нашият аргумент да се въздържим", заяви депутатът от ДПС.
В допълнение Виолета Желева от БСП обвини управляващите, че „играят двойна игра“, която дава възможност частните пенсионни фондове да печелят, а после тези пари да бъдат усвоени, защото има липси в НОИ, тъй като гражданите нямат информиран избор 5 г. преди навършване на пенсионна възраст.
„Предишният социален министър бе отстранен заради липса на такова регламентиране на фазата на изплащане в КСО“, припомни Виолета Желева.
В отговор социалният министър Деница Желева подчерта, че този законопроект се готви от 2017 г.
„Не може да се говори, че се внася прибързано. Налице е консенсус между всички участници. Има решение на Народното събрание, което възлага на социалния министър до 31 декември 2020г. да се внесат промени в законодателството. Първите жени, които ще се пенсионират през септември, не трябва се лишават от това право по конюктурни причини. Вече категорично можем да кажем, че две пенсии са повече от една“, коментира Сачева.
С 98 гласа „за“, 7 – 4против“ и 63 – „въздържали се“ законопроектът за промени в КСО беше приет на първо четене от парламента.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/na-parvo-chetene-deputatite-prieha-promeni-v-kodeksa-za-sotsialno-osiguryavane/
Коментари (0)
Добави коментар