На първо четене: Парламентът единодушно прие Закон за българския жестов език
Над 100 хил. българи ще имат възможност да ползват жестов език
Парламентът единодушно прие Закон за българския жестов език, с който се урежда признаването му за eстествен самостоятелен език, както и се зачита правото на глухите и на сляпо-глухите лица у нас на изразяване и на информация чрез българския жестов език.
"Този закон е една голяма победа за глухата и сляпо-глухата общност. Човешко право, за което се борят от години хората с различна степен на увреждане на слуха. Над 100 хил. българи ще имат възможност да ползват жестов език", посочи Светлана Ангелова от ГЕРБ. По думите й по този начин те ще бъдат извадени от социална изолация. Ангелова напомни на колегите си от БСП, че са забавили с ден приемането на закона, тъй като вчера поискаха поименна проверка, която установи липса на кворум в зала. В отговор от левицата посочиха, че страната ни е една от последните в Евросъюза, която заедно с Люксембург не е приела до момента закон за жестовия език, а още през 2017г. е бил внесен от опозицията закон за жестомимичния език, който е отхвърлен от управляващите.
След намеса на председателстващия заседанието Валери Симеонов, който подчерта, че законът е консенсусен и призова колегите си да се откажат от „заядливия тон“, единодушно със 128 гласа "за" парламентът прие Закон за българския жестов език на първо четене.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/na-parvo-chetene-parlamentat-edinodushno-prie-zakon-za-balgarskiya-zhestov-ezik/
Коментари (0)
Добави коментар