Парламентарната комисия по здравеопазване отхвърли проекта за бюджет на НЗОК
С 4 гласа „за“, 5 „против“ и 9 „въздържали се“ законопроектът на НЗОК за 2024 г. беше отхвърлен от парламентарната здравна комисия на първо четене. Срещу проекта се изказаха от ДПС, БСП и „Възраждане“. Само депутатите от „Продължаваме промяната - Демократична България“ подкрепиха проекта. ГЕРБ -СДС гласуваха с „въздържал се“. Аргументът - чрез проекта на бюджета да се направят съществени промени във функционирането на системата, като прехвърляне на правомощия от здравния министър към управителя на Здравната каса и ограничаване на сключването на нови договори между фонда и лечебни заведения.
В проекта на бюджета на НЗОК се предвиждат общо от приходи и трансфери 8 163 353 100 лв., което е 1 136 139 500 лв. повече в сравнение с 2023 г., каза заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов, който представи проекта.
Председателят на здравната комисия Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС заяви, че категорично ще настояват в този бюджет да бъде записано създаването на Национален център по трансфузионна хематология в Бургас. Освен това, каза още Ангелов, не се виждат и допълнителни средства за изграждането на нова СЕСПА.
Ангелов попита и как е сметнато, че за проектирането на Протонен център е необходим 1 млн., както и с какви документи разполагат. От здравното министерство обясниха, че създадената работна група е изпратила доклад с общата сума, която е необходима за изграждането, оборудването и стартирането на проекта и това не е решение и предложение на МЗ.
„Включването на само 1 млн. означава, че държавата категорично няма политическаа воля и абдикира от този проект“, категоричен е Ангелов, като посочи, че стойността на проекта е 148 млн.
От ДПС възразиха, че въпреки рекордния рекорден ръст от 1.1 млрд. в бюджета на НЗОК за следващата година, пациентите са недоволни от системата и доплащането се запазва в рамките на 48%. Според Джевдет Чакъров средствата отново ще потънат в нереформираната здравна система без контрол и с огромно доплащане.
Със същия аргумент подкрепа отказаха и депутатите от БСП. Според Георги Гьоков за поредна година има съществено увеличение на средствата към болниците и това отново създава опасност от свръххоспитализации.
Имаме много очаквания към по-добрата превенция, профилактика и скрининг, но това няма как да се случи без добро финансиране и затова подкрепяме увеличените средства за извънболничната помощ, каза Васил Пандов от ПП-ДБ.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/parlamentarnata-komisiya-po-zd/