Парламентът прие да се упражнява оперативен контрол над рафинерията „Лукойл“
С мнозинство от 141 гласа „за“ и 24 „против“ Народното събрание прие на второ четене законопроекта на „Демократична България“ за оперативен контрол над „Лукойл Нефтохим Бургас“. Законопроектът е внесен от ДБ и бе подкрепена от всички парламентарно представени политически сили с изключение на „Възраждане“.
Одобрените текстове в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, са част от плана на ДБ за депутинизация на България. Инициативата позволява на държавата да защити националния интерес, енергийната си сигурност и инфраструктура без значение от собствеността на съответната компания.
Според законопроекта, при наличие на заплаха за националната сигурност, злоупотреба с монополно положение или наложени ограничителни мерки от ЕС, ООН и пр., държавата ще има възможност да поеме оперативното управление на дружеството. Поемането на контрола ще става чрез назначаване на особен представител от държавата, съобщиха от ДБ.
„Ние искаме силна държава, в която се работи по правилата, цените на горивата са адекватни, а руските и всички други компании си плащат данъците“, заяви Ивайло Мирчев от парламентарната трибуна. Според него е недопустимо „Лукойл“ да извива ръцете на България и публично да диктува на правителството при какви условия компанията би продължила работата си у нас. Той отхвърли обвиненията на „Възраждане“, че приетият законопроект означава национализация, посочвайки за сравнение доста по-строгия сходен закон в Германия.
„Законопроектът ще направи България по-силна и адекватна държава, която може да се намеси при критична ситуация“, обобщи народният представител Мартин Димитров.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/parlamentat-prie-da-se-uprazhnyava-operativen-kontrol-nad-rafineriyata-lukoyl/