Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. ПП-ДБ внасят декларация за присъединяване към еврозоната от 2026 г.

Политика

ПП-ДБ внасят декларация за присъединяване към еврозоната от 2026 г.

ПП-ДБ внасят декларация за присъединяване към еврозоната от 2026 г. - Tribune.bg
Снимка:

„Продължаваме Промяната – Демократична България“ внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г., съобщиха от пресцентъра на коалицията.

Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува декларацията в максимално кратки срокове. Приемането на декларацията ще: препотвърди поетия от Република България ангажимент за пълноправно членство в еврозоната при изпълнение на критериите по член 140 от Договора за функционирането на Европейския съюз;  препотвърди всички решения на Народното събрание на Република България за въвеждане на еврото като официална валута; заяви твърда решимост за присъединяването на Република България към еврозоната от 1 януари 2026 г., след положителна оценка от Европейската комисия и Европейската централна банка на 4 юни 2025 г., и категорично се противопоставя на всички опити за подмяна на един от стратегическите приоритети на страната — пълноправната ѝ интеграция в Европейския съюз — чрез действия, които противоречат на Конституцията и правото на Европейския съюз. 

От ПП-ДБ заявиха, че са се запознали с „мотивите“, с които президентът Радев внесе своето предложение за национален референдум.

„Явно вече никой от правния екип на президента не е останал, след като предлага Народното събрание да се занимава с този зле написан популистки манифест, без нито един правен аргумент. Предложението с тези "мотиви" няма как да бъде разгледано в зала. Целта му е прозрачна — саботиране на влизането на страната в еврозоната. Няма да съучастваме в опита на президента да предизвика институционален хаос и в атаката му срещу правовия ред. Всичко, което трябва да се каже за несъстоятелността и противоконституционността на този акт на Радев, сме го казали в мотивите на предлаганата от нас декларация“, коментираха от коалицията. 

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Актуална тема

Хороскоп

Анкети

Кога смятате, че ще бъдат следващите парламентарни избори?
Покажи резултати Скрий резултати