Преди 19 години България подписва Договора за присъединяване към ЕС
На 25 април 2005 г. във Великото херцогство Люксембург президентът на Републиката Георги Първанов (2002-2012), министър-председателят Симеон Сакскобургготски (2001-2005), министърът на външните работи Соломон Паси (2001-2005) и министърът по европейските въпроси Меглена Кунева (2001-2006) подписаха Договора за присъединяване на България към ЕС. Преди това на 13 април същата година ЕП одобрява подписването на присъединителните договори за България и Румъния, дефакто потвърждавайки присъединяването им към ЕС. България получи 522 „за“ гласа, 70 „против“ и 69 „въздържали се“.
С присъединяването си към ЕС гражданите на България станаха част от една зона на мир, стабилност, сигурност и просперитет, в която са осигурени високи стандарти на политиките в областта на околната среда, здравеопазването, безопасността на храните, както и социалната политика. Стандартите, на които трябва да отговарят стоките в магазините в ЕС, са сред най-строгите в света по отношение на качеството и безопасността. ЕС защитава правата на всички малцинства и уязвими групи и се застъпва за потиснатите. Независимо от тяхната националност, пол, език, култура, професия, увреждане или сексуална ориентация, ЕС настоява за равно третиране на всички хора.
- Българският език е един от официалните в ЕС, което помага на гражданите да имат достъп до всякаква информация, която ги интересува.
- В институциите, органите и агенциите на ЕС има български представители, което дава възможност на България да има принос към взимането на решения по въпроси както на европейско ниво, така и на глобално.
- Българските предприятия имат неограничен достъп до пазар с над 446 млн. души.
- Увеличават се брутният вътрешен продукт и покупателната способност, заради предимствата на свободния пазар.
- Осигурява се достъп до европейските структурни и инвестиционни фондове, чиято цел е създаването на работни места, устойчива икономика и подобряване състоянието на околната среда.
- Нарастват преките чуждестранни инвестиции към България.
Като гражданин на ЕС всеки български гражданин:
- може да пътува, работи, учи или живее във всяка една държава-членка, включително и правото да развие собствен бизнес в държава-членка и да ползва системите за социално осигуряване.
- може да гласува на местните и общински избори и на изборите за Европейски парламент в държавата-членка, в която пребивава, и дори да се кандидатира както на местни, така и на европейски избори.
- се ползва от закрилата на дипломатическите и консулските органи на всяка друга държава-членка на територията на страни, които не са членки на ЕС и в които собствената му държава-членка няма представителство.
- може да използва телефонни и онлайн услуги без допълнителни разходи, в която и държава-членка да се намира.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/predi-19-godini-balgariya-podp/