Проф. Иво Христов: България не е сложно да я управляваш – посредствено общество не се управлява сложно
„България не е много сложно да я управляваш. Едно посредствено общество не се управлява сложно“. Това каза в интервю за БНР проф. Иво Христов, социолог, юрист и международен анализатор.
По думите му наблюдаваме „поредния спукан политически балон“ в годините след 2000-а досега.
„Тези балони се пукат с все по-голяма скорост. Балоните започнаха да се пукат по-начесто. Срокът им на годност става все по-къс, качеството – все по-ниско“, смята той.
Според него проектът ПП е бил „съшит с бели конци, много несръчно, от неудачни актьори“, но е изпълнил основните си задачи - скъсване на отношенията с Русия, Македония и „окончателното затриване на българската енергетика. И в този смисъл е успешен, което им гарантира политическо възпроизводство в средносрочен аспект“.
Отказът за Шенген според проф. Христов е „черен геополитически знак“, който показва докъде ще бъде Европа в средносрочна перспектива – „докъдето са били хабсбургските граници“.
„Ние на Европа сме в кърпа вързани, така или иначе. Тя има нужда от междинна, периферна територия – нещо средно между „Мордор“ и „силите на светлината“ и тази функция се изпълнява от България и Румъния“.
„Украйна е дългосрочен проект, подготвян много отдавна, не от 2014-а година. България и Румъния са във военностратегическия чадър на НАТО, на САЩ. Те са в опасна полоса на задълбочаващия се конфликт“, изтъкна той и прогнозира голямо разгаряне на конфликта със замръзването на земята в Украйна.
Подготовката на мобилизираните в Русия завършва и започва тяхната инфилтрация в западна посока. Когато се задвижи такава маса от хора, въпросът е докъде ще спрат, допълни той.
Русия бавно „влиза в привичния за нея от историческа гледна точка режим на военен лагер“, а „влязат ли във военен режим, всичко е възможно“, коментира проф. Христов.
„Пушечното месо на Източната Европа ще бъде хвърлено на украинския фронт, рано или късно“, песимист е Христов.
Според него политическите сили играят „особено танго“ - за пред публиката всички твърдят, че искат да направят правителство, но истината е, че искат, „ако може някакъв бушон да поеме пасивите на ситуацията в най-тежките зимни месеци“, както и шоковете във външнополитически план, описа политическата ситуация проф. Иво Христов.
Той изказа предположение, че по-скоро се готвят в средносрочен политически хоризонт – местните избори, които „гарантират окопаване на терена“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/prof-ivo-hristov-balgariya-ne-e-slozhno-da-ya-upravlyavash--posredstveno-obshtestvo-ne-se-upravlyava-slozhno/