Проф. Пламен Киров: Ако някой си мисли, че в следващия парламент ще е същата конфигурация, много се лъже
Политиците бутат към нови парламентарни избори, смята конституционалистът проф. Пламен Киров пред Труд.
„Ферментационните процеси в българската партийна система се засилиха в последно време и ако някой си мисли, че в следващия парламент ще се появи същата конфигурация, същото съотношение на политическите сили, много се лъже. Вижда се, че в някои коалиции партньорите не могат да се понасят и най-вероятно на следващите избори ще се появят в друго качество, т. е. с други партньори или самостоятелно“, коментира той по отношение на ППДБ.
„Освен това се вижда, че една част от ДПС се намира в глуха защита и по никакъв начин не показват, че са сериозна политическа сила и че имат желание да бъдат такава, след като се уталожат противоречията и всеки си тръгне по собствения път. Виждаме, че почти няма изказвания от една политическа сила. Лицето на тази формация не се появи на политическия терен след изборите изобщо, а всички бяхме убедени, че той няма да стане народен представител, че ще се оттегли и следващият в листата ще бъде обявен за избран. Някои политически сили няма да преминат 4-процентната бариера, ако продължават по този начин да се държат в парламента - имам предвид и БСП и ИТН, имам предвид и току що влязлата МЕЧ. Но при едни предсрочни избори конфигурацията няма да се повтори“, коментира проф. Киров, който не изключва и изпадането на Алианса за права и свободи.
Според него, би могло да се диференцира 4-процентната бариера - да бъде една за политическите партии и друга за коалициите.
Не вижда и как Румен Радев би могъл да форсира собствен проект.
„Ако някой разбира от партийно строителство трябва да е наясно, че такъв форсаж не може да има. За да може да се форсира този проект той трябва да разчита на изключителна медийна благосклонност и на много мощна кампания най-малко в „трите сестри“ - разбирайте трите национални телевизии, едната обществена и двете частни. Случаят не изглежда да е такъв. Електронните медии имат не само в България качеството и възможността да създават от нищо нещо. Т. е. те могат да създадат видимост на един политически проект и той да се появи от нищото. Но сериозна политическа партия не може да бъде направена за два-три месеца, най-малкото защото тя трябва да покрие страна със структури. Структури, които да работят и да привличат избирателите. Единствено и само с имиджа на вожда би могло нещо да се направи, но нещо сериозно е много трудно да се случи“, заяви проф. Пламен Киров.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/prof-plamen-kirov-ako-nyakoy-s/