Радев: Mинаваме към агресивно привличане на инвестиции
БГНЕС
„През последните години няколко правителства се опитаха да постигнат икономически ръст по най-лесния начин - чрез стимулиране на потреблението със заеми и раздаване на пари“, заяви на първото заседание на новоучредения правителствен Инвестиционен съвет министър-председателят Румен Радев.
Той подчерта, че пред кабинета стои задачата за постигане на висок и устойчив икономически ръст чрез „агресивно привличане на инвестиции, стимулиране на експорта и подобряване на бизнес средата и инвестиционния климат“.
Според него досегашният икономически модел показва, че фокусът на управляващите изцяло е избягал от ключовите фактори за дългосрочен растеж — инвестициите и експорта.
„Трябва експертиза, но и много работа и усилия“, отчете премиерът.
„Резултатите от досегашната финансова политика са видими за цялото общество и се изразяват в понижаване на конкурентоспособността и производителността на българската икономика, навлизане в инфлационна и дългова спирала, поддържане на висок бюджетен дефицит, липса на адекватна институционална среда за развитие, довела до сериозна демотивация на българския бизнес“
„Вече сме събрали информация от всички ресорни министерства и агенции и техните предложения. Трябва да направим нещо много важно – държавата да има по-качествени институции, да има по-добра среда за разгръщане на стопанската активност, защото именно това ще гарантира по-висока производителност и конкурентноспособност“, подчерта министър-председателят.
Като най-важна задача пред Инвестиционния съвет Радев очерта спешното подобряване на бизнес средата и инвестиционния климат в страната.
„Целта на всички тези усилия е отключването на инициативата и предприемчивостта на всички икономически играчи у нас“, заключи още премиерът.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/radev-minavame-kam-agresivno-p/


