Радев се срещна с генералния секретар на ООН Гутериш и с президента на Иран
България подкрепя благородната мисия на ООН политиките на развитието, а не военните конфликти да определят бъдещето на човечеството. Това заяви президентът Румен Радев на среща с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш в Ню Йорк.
Президентът Радев открои възможността, която трибуната на Общото събрание на ООН предоставя на всяка страна, при което държавните и правителствените ръководители са равнопоставени и тяхната значимост се определя единствено от силата на отправените към света послания.
Обща бе позицията, че военните кризи в Украйна и Близкия Изток застрашават мира и стабилността и изострят разделението в света. Държавният глава изрази надежда Съветът за сигурност на ООН да се превърне в ефективен инструмент, който своевременно да предотвратява военни конфликти и кризи, което да върне отново фокуса на човечеството върху Целите за устойчиво развитие на ООН. Румен Радев изрази и тревогата си от протичащите в момента военни действия в близост до границите на Европа, в резултат на които се засилват миграционните потоци, увеличава се рискът от радикализация и терористични действия.
Укрепването на мира, устойчивото развитие и човешкото достойнство за настоящите и бъдещите поколения, които са темите на тазгодишната 79-а сесия на Общото събрание на ООН, следва да бъдат общи цели и да обединяват цялата международната общност, независимо от различията между отделните държави, посочи Антонио Гутериш. Генералният секретар на ООН подчерта и значимата роля на България като източник на идеи и инициативи и за осъществяването на Целите за устойчиво развитие.
България има интерес да развива двустранното си партньорство с Иран в икономиката, търговията, енергетиката и транспорта. Това заяви държавният глава Румен Радев на срещата в Ню Йорк с президента на Иран Масуд Пезешкиан в рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН. Президентът Радев приветства заявеното намерение на новото държавно ръководство на Иран да задълбочи диалога си със страните от Европейския съюз и изрази надежда той да доведе до укрепване на доверието, развитие на сътрудничеството в области от взаимен интерес, както и до намирането на взаимно приемливи решения по отношение на чувствителни въпроси като ядрената програма на страната.
Президентът Радев отбеляза ползотворното партньорство между България и Иран, в близкото минало, както и значителният търговски и културен обмен между двете държави и призова за общи усилия за тяхното възстановяване и развитие. От своя страна президентът Пезешкиан сподели тази оценка и подчерта, че двустранното сътрудничество на Иран и България се гради на опита на 125-годишните двустранни отношения.
По отношение на перспективите пред отношенията на Иран с Европейския съюз двамата държавни глави споделиха виждането, че търсенето и постигането на решения по всички въпроси може да стане само чрез истински диалог, основаващ се на взаимно уважение, гарантиране на сигурността и човешкото достойнство, които са основополагащи принципи на ООН. Румен Радев отбеляза и възможността Иран със своето влияние да допринесе за стабилизацията на региона на Близкия Изток.
Президентът Радев отправи молба към своя ирански колега президента Пезешкиан за подкрепа в преговорите за освобождаването на капитана и помощник-капитана на кораба „Galaxy Leader“, задържан край бреговете на Йемен.
Държавният глава постави въпроса и за оказване на съдействие от страна на Иран за освобождаването на всички заложници на „Хамас“, пленени при нападението на 7 октомври м.г.
Президентът Пезешкиан изрази надежда, че диалогът на най-високо равнище между Иран и България ще продължи да очертава общи перспективи и възможни прагматични решения на предизвикателствата, пред които сме изправени, и във връзка с това отправи покана към президента Радев да посети Иран в удобно за двете страни време.
По-рано през деня президентът Румен Радев проведе неформални разговори със свои колеги в рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН и участва в отбелязването на 20-ата годишнина от Истанбулската инициатива на сътрудничество – партньорски формат на високо равнище между НАТО и Съвета за сътрудничество в Персийския залив, договорен през 2004 г. на Срещата на върха на НАТО в Истанбул.
Държавният глава Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева посетиха приема, даван от президента на САЩ Джо Байдън и съпругата му д-р Джил Байдън в чест на държавните и правителствени ръководители и техните съпруги по случай 79-ата сесия на Общото събрание на ООН.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/radev-se-sreshtna-s-generalniy/