Радев след среща на НАТО: Единни сме в осъждането на агресията и войната
Алиансът не е бил по-единен в осъзнаването на нуждата от неотложни мерки за подпомагане на Украйна, усилване на Източния фланг и предприемане на действия, които да мотивират Русия да прекрати настъплението си. Това зави след срещата на върха на НАТО президентът Румен Радев. Той коментира, че страната ни има недостиг и трябва да придобива въоръжение. Освен това по време на срещата е станало ясно, че голяма част от държавите въвеждат увеличение на бюджетите си за отбрана.
За бойната Група
„За бойната група – има рота от САЩ със „Страйкър“, Борис Джонсън и Великобритания ще се включат със своя рота със 150 човека, Марио Драги и Италия също заявиха интерес към групата.“, обяви той.
Бюджети за отбрана
„За военните бюджети няма увеличение в пъти, но някои имат вече над 2 два процента от БВП. Те планират да достигнат 4 процента от БВП.“, обясни Радев.
По думите му страната ни може да включим по механизма ДИАНА, финансирано от Алианса за научни цели, за да имаме съвместна разработка на оръжия и технологии.
Позицията на НАТО за Украйна
„НАТО няма да се намесва в конфликта, но ще защитава всяка държава членка, която бъде застрашена. Важно е да не допуснем този конфликт да излезе извън територията на Украйна. Да не се стигне до трета световна война.“, заяви Радев.
По думите му в Украйна ще бъде доставена техника за защита на населението. Такава ще има и в районите в българско малцинство. Радев заяви, че на срещата е обсъдено да се даде и екипировка за предпазване от химическа и друг вид атака.
За отношенията с посолството на Москва
Държавния глава отговори и на въпрос за извикването на българския посланик от Москва.
„Мисля, че това е логичен ход в настоящата ситуация. Що се отнася до посланик Митрофанова – никой посланик няма правото да говори от името на българския народ.“, категорично заяви той.
За самолетите F-16
Радев е говорил със секретаря по отбраната на САЩ и държавния глава Джо Байдън за закупените самолети F-16.
„Явно такава ми е била съдбата 10 години във ВВС - тогава отговарях за доставката и придобиването на нови самолети различни от МиГ-29, но не се случи. После подписахме договор 2019 година, но се оказва, че ще трябва да чакаме 10 години.“, обясни той.
„Намирането на решение за F-16 е политическо. Надявам се и премиерът и министърът на отбраната да се включат, за да не остане да висящ.“, подчерта Радев и заяви, че трябват разговори на високо с равнище, в които да се включат премиера Кирил Петков и министъра на отбраната Заков.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/radev-sled-sreshta-na-nato-edinni-sme-v-osazhdaneto-na-agresiyata-i-voynata/