Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. Сенатор, който през 2021 громеше Борисов, е осъден за корупция в САЩ, грозят го 222 години затвор

Политика

Сенатор, който през 2021 громеше Борисов, е осъден за корупция в САЩ, грозят го 222 години затвор

Сенатор, който през 2021 громеше Борисов, е осъден за корупция в САЩ, грозят го 222 години затвор - Tribune.bg
Снимка:

В дома на Боб Менендес, който беше любимец на „демократичната общност“ у нас, бяха намерени половин милион долара кеш и златни кюлчета

Американският сенатор Робърт Менендес беше признат за виновен по всички 16 обвинения във федералния процес за корупция от 12-членно съдебно жури в Ню Йорк, съобщи CNN.

Менендес беше признат за виновен за получаване на подкупи, изнудване, измами, възпрепятстване на правосъдието, действия като чуждестранен агент. Менендес е заплашен от до 222 години затвор общо по 16-те обвинения.

Според решението на съдиите, Сенаторът е бил част от мащабна престъпна схема в услуга на чужди сили и непочтени бизнесмени в замяна на стотици хиляди долари в брой, луксозен автомобил Мерцедес и кюлчета чисто злато. В схемата е замесена и съпругата му Надин.

У нас, сенаторът стана изключително популярен през 2021 година, когато с писмо срещу тогавашния премиер Бойко Борисов „разгроми корупцията“ в България. В писмото му се казва директно, че в страната има корупция на най-високо ниво, но няма свободни медии и независима съдебна система, които да разобличават и наказват виновните за тези съществени дефекти. В писмото се дава и пълна подкрепа за протестите от 2020 година, които родиха партии като „Продължаваме промяната“, „Отровното трио“, Мая Манолова и други.

Сриващото писмо на Менендес бързо го изстреля като основен любимец на протестиращите, а проф. Евгений Дайнов дори възхвали Менендес в DW за това колко дипломатично писмо е написал, а „авторитарния режим на Борисов не е разбрал“. „Към онзи момент във въпросната Комисия се разработваше резолюция за България. Но двамата сенатори бяха решили да проявят добро възпитание и да предотвратят ситуация, в която партньор от НАТО бива прикован на позорния стълб“, „разкри“ Дайнов, който обяви реакцията на ГЕРБ и Борисов като „политическо самоубийство“.

Менендес, представител на Демократическата партия, е едва седмият действащ американски сенатор, осъден за федерално престъпление. Присъдата ще създаде силен натиск върху него да подаде оставка преди изтичането на мандата му в края на годината.

Когато съдебните заседатели изчетоха присъдата, Менендес се облегна с лакти на масата на защитата, а ръцете му бяха сключени пред лицето му.

Прокурорите успешно доказаха, че сенаторът се е опитал да използва властта си, за да прокарва египетски интереси, да се намесва в наказателни преследвания и да си осигури инвестиции от катарски официални лица, наред с други престъпления.

Още през март 2021 г. беше съобщено, че антибългарската кампания в САЩ е вследствие на лобизъм и е платена от братя Бобокови, които към онзи момент се стремяха да спрат да бъдат подсъдими. В краткия бюлетин не се посочва кои са те, но с активен линк твърдението води към информация от ноември 2020 г., че лобистката компания “Александрия груп интернешънъл” на бившия американски дипломат Маршъл Харис е наета да лобира в полза на алкохолния бос Миню Стайков. Срещу Стайков има две дела пред Специализирания наказателен съд, едно от които е за измами със средства от Европейския съюз. Договорът с “Александрия груп интернешънъл” е подписан на 1 ноември 2020 г. от съпругата на Миню Стайков - Рени, и е в сила до 30 април 2021 г.

Маршъл Харис е дългогодишен дипломат, чиято кариера започва около падането на Желязната завеса. Той работи като асистент на държавния секретар на САЩ (1989-1992) Джеймс Бейкър, а през 1993 г. напуска в знак на несъгласие с бездействието на САЩ по отношение на конфликта в Босна. Той е основател и ръководител на Balkan Action Council, който обединява 50 американски граждани, борещи се за това САЩ да спрат геноцида в Босна.

Маршъл Харис е управляващ съдружник в лобистката компания “Александрия груп интернешънъл”. Негов партньор е Джон Мензис, който в началото на 90-те беше съветник “Култура и печат” в посолството в София.

През лятото на 2020 г. друго американско издание - “Политико”, съобщи, че Пламен Бобоков, съпругата му Христина и брат му Атанас Бобоков са наели същата фирма на Маршъл Харис да лобира и в тяхна полза в Конгреса и администрацията на Доналд Тръмп във връзка с повдигнатите срещу тях обвинения за внос на опасни отпадъци от Италия и незаконното им загробване в България.

Според информацията първоначалният срок на договора на стойност $ 156 000 между Бобокови и лобистката фирма е бил за шест месеца, до 31 декември 2020 г. Има възможност за неговото удължаване, предаде „24 часа“.

В регистъра на чуждестранните лобисти на САЩ е видно, че Пламен Бобоков се уговорил да плаща по 26 000 долара на месец на лобисти в САЩ в продължение на 6 месеца от 1 юли до 31 декември 2020 г. Фирмата лобист декларира, че ще се свърже с релевантните policymakers and opinion shapers (лидери на мнения), за да подпомогне целта на своя клиент за информираност на държавата за бизнес климата, гражданското общество, корупцията, прозрачността, правосъдието и върховенството на закона в България.

В регистрацията се уточнява, че за да постигне тази цел, фирмата лобист ще се свърже с представители на изпълнителната власт, членове на Конгреса, тинк-танк експерти и представители на медиите. Представител на фирмата лобист е Маршал Харис, а за клиентите се уточнява, че са собственици на бизнес, чиито компании произвеждат акумулатори.

Месец и половина след сключването на договора с Бобокови “Александрия груп интернешънъл” финишира 2 доклада, които също регистрира в американското министерство на правосъдието на 17 август. В докладите подробно се разказва кои са Бобокови и се дават детайли за ситуацията в България.

“Александрия груп интернешънъл” ще лобира пред Конгреса и администрацията на Тръмп, както и пред служителите в американското посолство в София, за да постигне целите на Бобокови по отношение на техните човешки права и граждански свободи, както и състоянието и развитието на бизнес климат, гражданско общество, корупция, прозрачност, съдебна система и цялостното върховенство на закона в България”, пише в копие от договора, подаден от лобистката фирма в министерството на правосъдието на САЩ.

Самият Маршъл Харис коментира тогава: “Бях ангажиран да призова американските политици да реагират по подходящ начин на нарастващата престъпност и неуважение на българския режим към върховенството на закона - включително арестуването на моите клиенти, братята Бобокови, и други по неверни, изнудващи обвинения.

“Нарастващите улични протести, които “Политико” и други големи медии отразяват, свидетелстват за нежеланието на българските граждани да продължат да толерират министър-председателя и корумпираните му поддръжници”, каза Маршъл Харис в изявление от юли 2020 г.

Острите критики на американските сенатори, единият от които е осъденият Мемендес, са предшествани от конферентен разговор на 22 февруари с дузина служители по външните работи от Камарата на представителите и от Сената на САЩ преди изборите в България на 4 април. Участници в разговора били и бившите посланици на САЩ в България Джеймс Пардю и Родерик Мур. Разговорът бил организиран точно от Маршъл Харис.

Прави впечатление, че след няколко години отсъствие от публичния живот у нас, малко след наемането на американска лобистка фирма от Бобокови, уважаваният дипломат Джеймс Пардю даде няколко интервюта и публикува авторска статия в чуждестранни и български медии, в която изразяваше същите критични бележки, които присъстват и в позицията на двамата сенатори Менендес и Риш.

В разгара на протестите през есента на 2020 г. в авторска статия за “Политико” Джеймс Пардю написа, че “на пръв поглед България създава впечатлението на демократична държава, но в действителност нейната политическа и съдебна структура в основата си е прогнила”. Определената от Foreign Lobby Report като “успешна” лобистка акция съвпада по време с момента, в който двамата братя Бобокови и техните съучастници, сред които и бившият зам.-министър на околната среда и водите Красимир Живков, получиха обвиненията от Специализираната прокуратура по аферата с опасните боклуци. Казусът е изключително интересен, защото в разследването се оказа, че участва и италианската прокуратура “Антимафия”, а трима от сочените за съучастници на Бобокови вече се признаха за виновни и са готови да свидетелстват за извършени закононарушения.

Докато в САЩ лобизмът е законен, в България не е. У нас Пламен Бобоков беше задържан и обвинен за търговия с влияние през юли м.г. заедно със секретаря на президента Пламен Узунов. Прокуратурата публикува комуникация между двамата, от която става ясно, че Бобоков лобира неофициално по няколко случая. Тогава от прокуратурата съобщиха, че Бобоков е контактувал и “вероятно с лица с имунитет”, но не стана ясно дали това е Румен Радев.

“Александрия груп” е фирма на бивши американски дипломати по България и Балканите, от чийто сайт се вижда, че клиенти са им главно хора с проблеми с правосъдието в собствените им страни. Например в Босна и България. Специализирани са в установяване на връзки с американската легислатура на клиентите им. Те открито се рекламират с клиентите си от Балканите и Африка.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети