Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. Шаламанов: ДБ няма какво да прави в правителството, ако то следва курса на БСП за Украйна

Политика

Шаламанов: ДБ няма какво да прави в правителството, ако то следва курса на БСП за Украйна

Шаламанов: ДБ няма какво да прави в правителството, ако то следва курса на БСП за Украйна - Tribune.bg
Снимка:

Водещ политически и военен експерт на една от партиите в управляващата коалиция днес остро критикува отказа на правителството да изпрати военна помощ на Украйна. 

Велизар Шаламанов, бивш служебен министър на отбраната, нарече позицията на министър-председателя Кирил Петков по тази тема "страхлива" и необоснована.

В разговор с Клуб Z Шаламанов каза, че партията му "Да, България" и коалицията ѝ "Демократична България" нямат какво повече да правят в правителството, ако то продължи да следва наложения от БСП курс да оказва изключително хуманитарна помощ на Украйна.

"Ние трябва да бъдем ясни - с Путин ли сме или със Зеленски?", каза Шаламанов, който беше депутат в 45-ото и 46-ото Народно събрание, като в последното беше зам.-председател на Комисията по отбрана. "Ако махането на (главния прокурор Иван) Гешев е по-важно от външнополитическия курс на страната, аз не съм съгласен. Ако не сега, можем да махнем Гешев и по-късно, но днешната позиция на България е за 100 години напред".

По думите му рано или късно активисти на ДБ ще поставят въпроса за бъдещото участие на формацията в правителството.

"Според мене причината да откажем военна помощ на Украйна  е страхът от реакцията на избирателите, на които дълго време е било втълпявано, че България не бива никога да прави нещо против Русия", каза Шаламанов.

"На второ място това е страх от самата Русия", добави той. "Основният инструмент на на руската външна политика е всяването на страх... А страхът е обратното на лидерството. Заради този страх хората у нас са склонни към колективни решения, за да не носи никой отговорност. Еднолично нито президентът, нито министър-председателят ще посмеят да вземат някакво решение".

По тази причина според Шаламанов трябва да се намери политическа сили, която да постави в пленарно заседание на парламента въпроса за изпращане на оръжие на Украйна според списъка, представен от нейния посланик в София Виталий Москаленко.

"На трето място е опитът да се представи България като някаква уникална страна, която може да бъде мост между Русия и Украйна", каза Шаламанов. "Това е абсурдно, защото, за да бъдеш "мост", да посредничиш, трябва и двете страни да те приемат и да те уважават. А Русия явно не уважава България", посочи той, припомняйки, че страната ни е в списъка на "неприятелските страни" на Москва както и острите изявления от страна на руската дипломация спрямо България през последните седмици.

Шаламанов предупреди, че с колебливото си поведение София е напът да загуби и уважението на Киев. И освен уважението - шансовете за участие в евентуален бъдещ европейски "план Маршал" за Украйна.

"Износът на оръжие не ни прави част от войната", категоричен беше Шаламанов, цитирайки Устава на ООН.

България и Унгария са единствените европейски членки на НАТО, които отказаха да изпратят оръжия на Украйна. Будапеща има стар проблем с третирането на унгарското малцинство в Западна Украйна от Киев. Петков и заместничката му Корнелия Нинова твърдят, че осъждат войната на Русия срещу Украйна, но че евентуален износ на оръжия или боеприпаси за нея би "въвлякъл България във война".

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети