След месеци на криза с цените на тока - депутатите ще правят комисия за справяне с енергийната криза
Енергийна криза има, когато има проблеми с доставките на газ. Ако говорим за цените, това е друг въпрос, коментира Теменужка Петкова
След месеци на криза с цените на тока депутатите създават Временна комисия за справяне с енергийната криза. По предложение на БСП тази точка, която беше предвидена за утре, стана трета в дневния ред на парламента за днес.
Причината е, че Комисията за енергийно и водно регулиране днес обсъжда цената на тока за битовите потребители. Идеята е от 1 януари токът да поскъпне средно с 11,5%. Увеличение се очаква и за парното – там процентът е средно 13 на сто.
Правителството обаче продължава да търси механизъм по-високите цени да се избегнат. Днес изтича срокът, който премиерът Кирил Петков си постави, за да провери казуса. Очаква се Министерският съвет да представи и плана за действие.
Другите точки от дневния ред за тази седмица са прекратяване пълномощията на двама народни представители, както и проект на решение за промяна в състава на Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание (Вносители: Андрей Гюров, Мирослав Иванов и Рена Стефанова, 14.12.2021 г.)
Програмата на Народното събрани обаче, предизвика реакции сред депутатите на ГЕРБ-СДС.
„Удивен съм от дневния ред, който ни се предлага.Тази сутрин всеки един български гражданин е станал и е отишъл на работа в 9 часа сутринта и ще изкара цял работен ден, и трябва да изработи нещо. Предлагам ви да направим справка за това колко струва един ден на Народното събрание и да е ясно, че дневният ред, който ни е предложен за цялата седмица на Народното събрание е едно нищо. Аз ви предлагам да започнем да работим. Има толкова много неща, които стоят като проблем пред българското общество, има предложение и да обсъждаме зеления сертификат. Не може Народното събрание да започва работата си по този начин“, разкритикува програмата на Народното събрание Даниел Митов от ГЕРБ-СДС.
Аз си спомням в предишните два парламента, които очевидно бяха нагласени, така че да бъдат с кратък живот, тук ни заливаха със законопроекти, сега имаме нищо и два пъти по нищо“, подчерта Митов.
„Това звучи силно притеснително, енергийна криза има когато има проблеми с доставките на газ. Ако говорим за цените, това е друг въпрос, а в България все още има независими органи и няма как парламентът да решава вместо КЕВР, чиято работа е по специални правила и се следи внимателно от европейските регулаторни органи.
Държавността в България не започва от промяната, нека спазваме правилата и законите“, заяви Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС.
Проф. Костадин Ангелов пък определи държанието на депутатите в Народното събрание за изключително двулично, защото вече две години сме в ковид криза, темата не присъства в програмата на правителството, а комисия по темата няма. В същото време депутатите отказват да разглеждат „зелените сертификати“. Ангелов поиска да се създаде такава комисия, а председателят на парламента Никола Минчев обяви, че трябвало да се депозира такова искане.
„Ние сме го направили, но вие не го вкарвате в програмата“, заяви Ангелов в отговор на шефа на Народното събрание, че трябвало да мине комисии. „Какви комисии, когато хората умират“, възмути се проф. Ангелов.
Междувременно депутатите гласуваха и оставката на Яна Балникова и Лена Бориславова, народни представители от „Продължаваме промяната“.
11 народни представители положиха клетва в Народното събраниe - те заемат местата на избраните за министри депутати докато са в изпълнителната власт.
На мястото на Кирил Петков в 16-ти МИР Пловдив град влиза Венцислава Любенова, а на мястото на Корнелия Нинова в 25-ти МИР депутат става Емил Георгиев.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/sled-mesetsi-na-kriza-s-tsenite-na-toka---deputatite-pravyat-komisiya-za-spravyane-s-energiynata-kriza/