Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. Световните агенции: Политическата криза в България се задълбочава и страната отива на поредните предсрочни избори

Политика

Световните агенции: Политическата криза в България се задълбочава и страната отива на поредните предсрочни избори

Световните агенции: Политическата криза в България се задълбочава и страната отива на поредните предсрочни избори - Tribune.bg
Снимка:

България е изправена пред седмите си парламентарни избори в рамките на само 3 години. Това се случи, след като последният проучвателен мандат, връчен от президента Румен Радев, беше върнат неизпълнен от партия „Има такъв народ“ (ИТН), съобщиха световните агенции, като информацията беше разпространена и в съседните държави.

Балканската страна е измъчвана от нестабилни експертни правителства, след като антикорупционните протести от 2020 г. доведоха до свалянето на коалиция, водена от дясноцентристката партия ГЕРБ.

ГЕРБ, която в момента е най-голямата партия в парламента, и реформистката "Продължаваме промяната" (ПП) на свой ред не успяха да сформират стабилна коалиция след неубедителните избори на 8 юни, а на 5 август малката популистка ИТН също върна мандата.

След срещата си с Радев Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на ИТН, заяви, че партиите не са успели да намерят общ език за съставяне на ново правителство.

"Политическата мъдрост на една партия не беше достатъчна, за да се вземе решение... затова връщаме мандата неизпълнен", каза Йорданов, чиято партия спечели едва 16 места в 240-членния парламент на изборите през юни.

Сега Радев трябва да назначи служебен министър-председател и има няколко дни да свика нови предсрочни парламентарни избори, седмите от 2021 г. насам, които трябва да се проведат в рамките на два месеца.

ГЕРБ зае първо място на вота през юни, като спечели 68 места, докато ПП получи 39. И двете партии са общо взето проевропейски и про-пазарни, но са преследвани от постоянни кавги и лични съперничества.

България, която е най-бедната държава-членка на ЕС и една от най-корумпираните, се нуждае от период на стабилно управление, за да подобри притока на средства от ЕС към скърцащата си инфраструктура.

Политическата безизходица възпрепятства и усилията на страната да се присъедини към еврозоната и да участва пълноценно в европейското Шенгенско пространство с отворени граници.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети