Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. Трети опит за избор на председател на парламента

Политика

Трети опит за избор на председател на парламента

Трети опит за избор на председател на парламента - Tribune.bg
Снимка:

Първото заседание на 51-вото Народното събрание ще бъде подновено в петък. Предните две не успяха да излъчат председател на законодателния орган.

Народните представители ще направят трети опит да бъде избран председател на парламента. На предните два опита партиите предложиха същите кандидати за поста председател - ГЕРБ-СДС отново предложи Рая Назарян; „Възраждане“ препотвърдиха кандидатурата на адвокат Петър Петров; ПП-ДБ също препотвърди кандидатурата на коалицията - Андрей Цеков, БСП-Обединена левица - на доц. Наталия Киселова; а ИТН отново предложи най-възрастният депутат - Силви Кирилов, да остане председател на 51-ото НС. Народното събрание отхвърли и петте кандидатури за председател в пленарна зала, отхвърли и последвалия балотаж, на който отново бяха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ.

На балотажа за Андрей Цеков от ПП-ДБ гласуваха 66 депутати, 141 бяха против, а 31 се въздържаха. На балотажа за Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 69 депутати, 128 бяха против, а 40 се въздържаха.

На 11 ноември беше стартът на 51-я парламент. След проведените избори на 27 октомври партиите са длъжни да направят опит за съставяне на кабинет, на фона на това Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание към 14 ноември вече са четири.

Лидерът на първата политическа сила ГЕРБ-СДС Бойко Борисов предложи четворна коалиция – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. ГЕРБ-СДС започна и разговори първо с БСП и ИТН.

Това не е разговор и не беше среща по преговорен процес за съставяне на правителство. Това беше среща, в която разликата беше, че говорим по националноотговорни теми за обществото, и в тази среща БСП поставихме такива теми по политики, обясни временният председател на БСП Атанас Зафиров след срещата. По време на срещата от левицата са откроили няколко основни теми, а именно Бюджет 2025 и опасностите пред финансовата стабилност на държавата, както и необходимостта от гарантиране на социалните права на българите.

Разговорът в 90% от времето беше по-скоро на тема икономическото състояние на страната, защото финансите са в ужасно състояние заради бюджетите, приети от предишното правителство, включително с участието на ГЕРБ", заяви депутатът от "Има такъв народ" Тошко Йорданов след срещата с ГЕРБ-СДС. Той обяви и че ИТН има допирни точки с ГЕРБ що се отнася до икономически програми и за това, че страната трябва да върви към балансиран бюджет и да спре това безконтролно харчене и вземане на заеми. "Не е говорено за някакъв състав на кабинет. Те, разбира се, си имат заявени и пред вас идеи как това трябва да се случи. Нашите идеи се разминават от техните по отношение на министър-председател и това няма да се промени", каза той.

От ПП-ДБ също започнаха консултации с останалите парламентарно представени формации. Първата среща беше с най-малката парламентарно представена партия - МЕЧ на Радостин Василев. От коалицията ПП-ДБ заявиха, че няма да разговарят с ДПС - Ново начало на Делян Пеевски.

Ние показахме нашите приоритети през декларацията, те споделиха техните приоритети. Това, което се разбрахме на края на тази среща, са две неща – общите ни приоритети ще ги сложим в потенциална планограма, която може да бъде основа за работата на НС, както и на другите партии, които дадоха своите приоритети – с други думи да започнем да окрупняваме законодателните инициативи, по които имаме съгласие – и едновременно с това набелязахме теми, по които да се сформират вече по-специфични групи за намиране на консенсус“, обясни Кирил Петков след срещата на ПП-ДБ и БСП. А по думите на Петков ГЕРБ, избягвайки срещата с ПП-ДБ, оставят чувството, че има нещо, което да крият.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети