Цунамито "Корал": Кирил Петков е представил фалшиви документи и в Българска банка за развитие
След като разследващите журналисти от „Биволъ“ и „Бърд“ разкриха как се манипулират документи и подписи по партидите в търговския регистър на „Корал“ и всички фирми, в които участие има Кирил Петков, цунамито не подмина и „Българска банка за развитие“ (ББР). В периода, когато Кирил Петков е служебен министър на икономиката и прави поредица от опити да смени ръководството на ББР се оказва, че се е извършвало и манипулиране на банкови документи, пише сайтът glasove.com.
Припомняне
Вече беше публикувано в "Гласове", че „На 11 май 2021 г., ден преди влизането в сила на указа на президента, без да има това законово право, Кирил Петков се представя за министър на икономиката и депозира документи в БНБ, с които иска одобрение на нови членове на Надзорния съвет на ББР. В нарушение на нормите таксата на БНБ е платена от личната му сметка. С подадените документи Кирил Петков отново декларира неистини и лъжи, като за това отново носи наказателна отговорност по чл. 313 от НК. На първо място, той декларира, че е министър и подписва документите като такъв, както и че упражнява правата върху акциите на банката, което към момента не е така. На второ място, той декларира съществуването на невзети решения от действащия към този момент надзорен съвет, а именно, че същият съвет, като комитет по подбора, е одобрил депозираните в БНБ номинации. Такова разглеждане и такова одобрение не е направено от действащия надзорен съвет. Неистини са декларирани и от Стамен Янев, който също подава документи в БНБ и лъже за съществуването на взети решения от надзорния съвет, въпреки че към момента той е председател на същия съвет. Така се оказва, че и за двамата са налице и предположения за извършени документни престъпления по чл. 308 от НК.“ След това започва поредицата от вписвания с цел смяна на ръководството на държавната банка.
Нарушенията
Съгласно нормативната уредба протоколите, с които се произнася, са официални документи на Министерството на икономиката, но нито един от протоколите няма официални реквизити. Документите не са на бланка на Министерството на икономиката, голяма част от тях нямат номер от деловодната система, нямат номер от регистър, каквото е изискването на Търговския закон, нямат печат и не са отразени и сканирани в деловодната система на ведомството, което е видно от Търговския регистър, защото информацията е публична. Нарушени са всички правила за администрацията, както и правилника за документооборота на ведомството. След спирането на регистърните производства от съда по промяна на състава на органите на управление и контрол, следват нови заявления с документи, подписани от Кирил Петков, със същото съдържание на предходните, но с дати, предхождащи решенията на съда за спиране на производството.
Така например след няколко решения на съда със заявление №20210628030255 пред Търговския регистър от 28 юни отново е депозирано заявление за назначаване на нов състав на управителния и надзорния съвет. Тук следва да се отбележи, че актовете на съда за спиране на предходните вписвания в Търговския регистър са обявени на 25 юни.
Впечатляващото е, че протоколът, с който се е произнесъл Кирил Петков е от 23 юни, което води до предположения, че документът е антидатиран.
Следва нов акт на съда за спиране на регистърното производство, който е обявен в търговския регистър на 30 юни 2021 г. С входящ номер А №20210701003008 е депозирано ново искане за вписване от 1 юли. Към заявлението е приложен Протокол, подписан от Кирил Петков. Протоколът е с дата 25 юни 2021 г., което отново е преди произнасянето на съда и води до предположението, че Кирил Петков е антидатирал официални документи на държавата. В случая отново е налице предположението за документно престъпление по чл. 308 от НК.
На първо място поредицата от решения на едноличния собственик на капитала на ББР, в случая Кирил Петков, освен че нямат реквизитите на документи издадени от Министерството на икономиката видимо са с различни почерци на подписите. По-конкретно към заявления №20210701003008 и №20210708152407 е приложен протокол на едноличния собственик Кирил Петков, без необходимите административни реквизити, от 25.06.2021 г. В едно от заявлението като файл пък е посочено че това е документ от 23.06.2021 г. Нещо повече, детайлното вглеждане в документа, който е в pdf формат се вижда, че същият е манипулиран и е претърпял редакция на 30 юни от лицето lena.borislavova. Документът е с дата от 25 юни, а претърпял манипулация в pdf на 30 юни. По-конкретно с бял stamp e заличен вече част от подписания текст. Програмата позволява да се види и заличения текст.
Целта на манипулацията е била да се коментира освобождаването на бившите двама члена на надзорния съвет, така че същите да не могат да обжалват решението и да не бъдат заинтересована страна по производството, а да могат да бъдат назначени своите.
Така възникват въпросите, как се подправят банкови документи на държавна банка и по-конкретно документ, който уж е подписан на 25 юни, а същият се редактира значително по съдържание чрез pdf на 30 юни от lena.borislavova? В случая, става и ли въпрос за съдържанието на основен банков документ, подписан от икономическия министър на България? Наистина ли са ли манипулирани банкови документи, подписани от едноличния собственик на капитала – Кирил Петков? Това ли цената на манипулацията в документите, за които една дама получи награда с договор от ББР?
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/tsunamito-koral-kiril-petkov-e/