Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Политика
  3. Турският посланик: Правим всичко, за да предпазим България от мигранти, трябва да подобрите охраната на границата

Политика

Турският посланик: Правим всичко, за да предпазим България от мигранти, трябва да подобрите охраната на границата

Турският посланик: Правим всичко, за да предпазим България от мигранти, трябва да подобрите охраната на границата - Tribune.bg

„В Турция може би не сме пример за перфектната демокрация, но имаме перфектната вяра в демокрацията. Хората в Турция виждат смисъл да гласуват, защото разбират, че когато дават гласа си, ще бъдат чути от политиците, а те от своя страна ще провеждат важните за тях политики. И това е първият резултат от изборите. Имахме рекордна активност. Гласувахме и за парламент, и за президент. Проведоха се два тура. На първия гласуваха 87% , а на втория – 85. И ние се гордеем с това“.

Това заяви пред Нова ТВ Посланикът на Турция в България нейно превъзходителство Айлин Секизкьок.

Тя коментира, че във външнополитически план ситуацията е нестабилна. В икономически - също – има огромна инфлация и срив на лирата.

„Борим се и с катастрофалните последици от разрушителното земетресение. Но важното е, че президентът Ердоган е политик с опит, правителството - също. Хората имат доверие, че ще са способни да решат тези проблеми. Вярвам, че това се отнася не само за Турция, но и за международните ни партньори. Вече има ново правителство и в България, радваме за това. Искам да поздравя министър-председателя и новите министри. През последните две години, въпреки вътрешните проблеми и липсата на редовно правителство, двустранните ни отношения достигнаха най-високата си точка. Това е факт. Успяхме да изпълним много проекти – разширихме пункта и открихме нови трасета на „Капитан Андреево”, което ще улесни трафика и преминаването на камиони. Дългосрочното споразумение за доставки на газ от Турция, което беше подписано преди няколко месеца, е ключово за енергийното сътрудничество между двете страни. И не само - ефектът му е важен и за региона“, каза посланикът.

„2022 г. беше изключително трудна и за Турция. Проблемът идва от изток. Миналата година, въпреки всичките ни усилия, повече от 300 000 мигранти са влезли нелегално в Турция, което означава, че някак са успели да преодолеят границата. Повече от половината - 145 000, бяха върнати обратно към техните страни. Знаете, Турция не е тяхната цел. Те искат да отидат в Европа. Затова и натискът върху нашата обща граница е голям. Правим всичко, което зависи от нас, за да предпазим България от още по-сериозен наплив от нелегални мигранти. Миналата година успяхме да пресечем опита на 30 000 души, които се бяха отправили именно натам. Това е огромна цифра. Също така, приемаме обратно тези, които се връщат. Около 10 000 мигранти се върнаха от България. Ако погледнем цифрите за тази година, натискът все още е факт. За последните пет месеца осуетихме опити на 7000 мигранти да преминат общата ни граница, а 3000 приехме обратно“, обясни тя.

„Какво е „лечението”? Трябва да направим две неща. Първо – България да подобри охраната на границата с нова техника – дронове, радари и още жива сила. И на второ място – в реално време, на терен граничните екипи на двете страни да си сътрудничат по-добре. Мога да кажа, че в тази сфера сътрудничеството ни е най-активно с България. Вътрешните министри се чуваха всяка седмица и обменяха информация. И това предотврати ескалация на проблема. Но охраната на границата не се изчерпва с това. Трябва да търсим начини за предотвратяване на каналите за нелегална миграция“, обясни посланикът.

Тя коментира скандалните записи за съгласуването на назначение с посолства.

„Ролята на дипломатическите мисии във всяка страна е да работят за изграждане на по-добри връзки между държавата, която изпраща и тази, която приема техните дипломати и, разбира се, да следи и наблюдава процесите отвътре. Това е нашата рамка на работа и ние се придържаме към нея. Имаме чудесно сътрудничество с българските власти, но извън това нямам никаква рокля във вътрешнополитическия живот, решенията и дискусиите, които текат“, обясни Секизкьок.

Тя цитира думите на Кемал Ататюрк - бащата на турската република и архитект на българо-турските отношения.

„През 1932 г. той казва така: „Турция и България трябва да останат приятели. Тези, които са против България, са и против Турция”. Преди да дойда тук като посланик, бях чела много за периода, в който Ататюрк прекарва в България като военен аташе. И осъзнах, че е мислил това, което е казал. Бих казала, че тези думи задават посоката в бъдещите взаимоотношения между Турция и България. Искам да бъда честна с вас. Бях леко объркана, защото, когато се върнете назад в историята, отношенията между двете страни не винаги са били цветя и рози. Имало е и много кризи. Когато поех мандата, в тези наистина турболетни времена, посланието на Ататюрк беше тествано отново и отново. Всички тези кризи направиха връзките ни дори по-силни. Щедростта и помощта, която хората и българското правителство ни оказаха по време земетресението, е нещо извън всички рамки. Никога не бях виждала някой да проявява толкова силна състрадателност към Турция. И сме благодарни за това“, каза тя.

„Не земетресенията са тези, които убиват хората. А сградите, които се сгромолясаха за секунди. Да, заради силата си земетресението беше посочено като бедствието на века, но за съжаление се оказа, че част от сградите не са проектирани правилно. Затова сега правителството е решено да не допуска подобни неща. Правим промени и в законите. Хуманитарните екипи също се оказаха недобре подготвени, дори с екипировка. И можеше да има по-добра реакция. Но, разбира се, не трябва да хвърляме цялата вина върху правителството, защото земетресението беше наистина силно, но и тук има какво още да се направи“, коментира посланикът на Турция.

Що се отнася до икономическите отношения между Турция и България, през изминалата година търговията се увеличи с 14% и достигна 7 млрд. евро. „Цените ще продължават да се вдигат, неизбежно е засега, ако говорим за туризма. Но това не трябва да отказва българите да пътуват до Турция. Всички са добре дошли! А и все повече турски граждани идват в България“, призова Айлин Секизкьок.

Тя е категорична, че Турция подкрепя Украйна.

„Това, което Русия направи, е незаконно. Тя наруши международни правила. Анексирането на Крим е незаконно. И ние не приемаме това. Подкрепяме Украйна по много начини, не само с оръжия. Ние сме една от първите страни, която нарече това „война”. Не разрешихме на Русия да използва въздушното ни пространство. Този военен конфликт, в един или друг момент, трябва да свърши. И ние трябва да осигурим възможността на дипломатите да говорят помежду си. Да има превес на разговорите за сметка на оръжията, за да може в края на деня да има мир. За да стигнем до този момент обаче, трябва да има някой, който да улесни диалога между двете страни. Това включва разговори с президента Путин, с необходимото уважение и към него, за да може двете воюващи страни да се доверят на трета. Турция и президентът Ердоган полагат много усилия в тази посока. Има и много други стъпки, които се полагат - зърнената сделка, размяната на затворници. Това се случи със съдействието и усилията на Турция. Във всеки конфликт трябва да има една държава медиатор, който да се ползва с доверието и на двете страни. Днес това е Турция!“, подчерта Айлин Секизкьок.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети