Вдигат заплатите на университетските преподаватели, решиха депутатите
Промени в Закона за висшето образование бяха приети днес на второ четене в парламента
Окончателно депутатите приеха промените в Закона за висшето образование, свързани с увеличение на заплатите на преподавателите, внесени от ГЕРБ-СДС.
Всяка година Министерският съвет трябва да планира в бюджета пари, които да осигуряват достигане на средна брутна работна заплата за академичния състав в държавните вузове не по-малка от 180 % от средната брутна работна заплата за последните 12 месеца.
Минималната работна заплата за асистентите в държавните университети се предлага да не бъде по-ниска от 125% от средната брутна заплата в страната за последните 12 месеца.
Същевременно с това, стипендиите за докторантите ще бъдат определени на ниво не по-ниско от 125% от средната брутна заплата, докато за преподавателите се предвижда минимум 170% от същата стойност.
По време на дебатите проличаха различния между ГЕРБ и ПП-ДБ, които обявиха, че подкрепят увеличението на заплатите на университетите, но че това трябва да стане според бюджетната процедура, в която тази година не са предвидени такива разходи.
„Въпросът е откъде ще вземем парите през март, при условие, че само преди три месеца гледахме държавен бюджет“, попита Венко Сабрутев.
Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС подчерта, че системата на висшето образование е с изоставащи възнаграждения последните три години.
„Щом Асен Василев може да намери 150 млн. за отпадане на семестриалните такси на студентите, то ще намери и пари за по-високи заплати на преподавателите в университетите“, настоя Вълчев.
Божидар Божанов от ПП-ДБ каза, че не е склонен да задължи финансовия министър да осигури тези пари сега, защото той може и да не успее да го направи.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/vdigat-zaplatite-na-universite/