Закон за извънредното положение – какви мерки са предвидени
Има строги санкции и наказания за спекула и невярна информация
Снощи депутатите приеха на второ четене Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание на 13 март 2020 г. Чрез новия закон се въвеждат редица мерки. Така например работниците ще могат да получават половината от заплатата си при преустановяване на работата. Работодателите пък могат да предоставят само платен годишен отпуск на работниците или служителите си, без тяхно съгласие. В закона е посочено и вече обявеното удължаване за плащане на тока. Освен това няма да текат лихви и неустойки по забавените плащания на дългове.
Ето и други от мерките, приети в Закона:
НОИ ще покрива 60% от размера на осигурителния доход на служители, засегнати от извънредното положение;
Работодателите ще могат да въвеждат дистанционна работа за служителите си, а ако е невъзможно, ще трябва да им осигурят безопасни и здравословни условия на труд;
Работниците ще имат право на обезщетение от 50% от брутната заплата при преустановяване на работа в условията на извънредно положение;
Работодателите ще могат да предоставят до половината от платения отпуск на служителите си без тяхно съгласие;
Срокът за плащане на тока се удължава от 10 на 20 дни;
До отмяна на извънредното положение спират да текат лихви и неустойки по забавените плащания на дългове;
Няма да се прилагат запори на банкови сметки, заплати и пенсии на физическите лица;
На министъра на здравеопазването се дават правомощия да въвежда още мерки и ограничения, освен определените в Закона.
Забранява се паралелният износ на лекарствени продукти. При нарушение лицето се наказва с глоба в размер на 10 000 лв. и имуществена санкция в размер на 50 000 лв. При повторно извършване на същото нарушение – глобата е в размер на 100 000 лв.
Санкциите за спекула са също сериозни.
„ Всички стопански субекти са длъжни да предоставят на населението предлаганите от тях стоки и услуги на цени, равни на средноаритметичните цени на предлаганите от тях стоки и услуги през последните три месеца преди настъпване на обстоятелствата за извънредно положение“, се посочва в закона.
При нарушение на виновните лица се налага имуществена санкция в размер на 5 на сто от оборота им през годината, а на представляващите ги физически лица - глоба в размер от 20 000 до 100 000 лв.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/zakon-za-izvanredno-polozhenie--kakvi-merki-sa-predvideni/
Коментари (1)
21.03.2020 15:23 / Отговор
Добави коментар