Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Шоу
  3. Защо холандски дизайнер плете пуловери от човешка коса?

Шоу

Защо холандски дизайнер плете пуловери от човешка коса?

Защо холандски дизайнер плете пуловери от човешка коса? - Tribune.bg
Снимка:

Вълненото палто и човешката коса имат повече общи неща, отколкото си мислите; те не само помагат за запазване на топлината на тялото, но и двете са направени от кератинови протеинови влакна. Сега холандска стартъп компания се пита защо едното е износено, а другото се хвърля излишно.

Human Material Loop се надява да трансформира модната индустрия, като превърне човешката коса в текстил. Досега е направени прототипи на палта, пуловери и блейзъри от човешка коса - с надеждата, че един ден компаниите за облекло ще купуват ролки от алтернативния му материал за собствените си дизайни, пише CNN.

Съоснователят на компанията казва, че отдавна е очарована от потенциала на косата като тъкан.

„Колко много се грижим за косата си, но след като бъде подстригана, се отвращаваме“, споделя тя. По време на пандемията Covid-19 дизайнерът решава да наблегне на проблема с отпадъците в индустрията за коса.

Интересно е да се отбележи, че когато косата се разпада без наличието на кислород, като в торба за боклук, заровена на сметище, тя освобождава парникови газове, които допринасят за изменението на климата.

Според Human Material Loop всяка година 72 милиона килограма отпадъци от човешка коса попадат в европейските сметища, което се равнява на теглото на седем Айфелови кули. За тези отпадъци обаче няма решение – повечето страни ги изгарят, което не е екологично.

Дизайнерката обяснява, че използването на тъканта за коса не е толкова различно от плетенето на пуловер с друг материал. Късите косми се предат заедно и се трансформират в непрекъсната нишка, за да се получи прежда, след което се боядисват с чисти пигменти.

Първият прототип на Human Material Loop беше пуловер с усещане, подобно на вълна. „Трябваше да направя продукт, с който хората да могат да се свържат, а джъмперът беше един от най-осъществимите прототипи, които можехме да направим, но също така и най-сравнимият“, каза Колар.

Оттогава компанията тества други прототипи, срдя тях палто, натъпкано с косми, за да осигури топлоизолация, което изпробва в тежки условия по време на експедиция до Аконкагуа, най-високата планина в Аржентина.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети